İHA Üreten Halka Arz Pahalı mı! Bu Halka Arza Girelim mi!

SPK nın geçen hafta halka arz onayı verdiği Altınay Savunma (ALTNY) bu hafta satışa çıkacak! Halka arz yatırımcısı heyecanlı! Peki bu halka arz bu fiyattan alınır mı! Gelin bu konuda uzman yatırım danışmanlarına kulak verelim!

Feriha Bahçuvan
Feriha Bahçuvan Tüm Haberleri
İHA Üreten Halka Arz Pahalı mı! Bu Halka Arza Girelim mi!
İHA Üreten Halka Arz Pahalı mı! Bu Halka Arza Girelim mi!
Haber albümü için resme tıklayın

Altınay Savunma Teknolojileri AŞ ( ALTNY) halka arzı bu hafta yapılacak.

Halka arza katılan yatırımcıların en önem verdiği konulardan birisi de hissenin halka arz fiyatının şirketin gerçek ederini yansıtıp yansıtmadığıdır.

Hissenin yüksek fiyattan halka arz edilmesi, halka arz yatırımcısının beklentilerini karşılamayabilir.

Bu yüzden büyük aracı kurumların araştırma departmanlarında hazırlanan fiyat tespit raporları, halka arz yatırımcısına önemli oranda yol gösterici  olur.

ALTNY halka arzı ile ilgili Gedik Yatırım tarafından yayınlanan halka arz fiyat tespit raporu, halka arza katılmak isteyen yatırımcılara bir fikir verebilir kanısındayız:

Şirket Faaliyetleri Hakkında Önemli Bilgiler

2006 yılında faaliyetlerine başlayan Altınay Savunma Teknolojileri, büyük çoğunluğu mühendislerden oluşan 184 adet çalışanı, bağlı ortaklığı DASAL bünyesinde 81, TAAC bünyesinde ise 186 adet personeli ile savunma sanayi sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şirket, kritik sistem ve alt sistemlerin geliştirilmesi, üretilmesi, satılması ile dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Faaliyet alanlarında sistem mühendisliği, konfigürasyon yönetimi, mekanik tasarım, elektronik tasarım, yazılım geliştirme, üretim, montaj, entegrasyon, test, doğrulama, entegre lojistik destek ve proje/program yönetimi gibi çeşitli faaliyetleri entegre olarak sağlamaktadır.

İHA Üreten Halka Arz Pahalı mı! Bu Halka Arza Girelim mi!

Halka Arz Gerekçeleri:

- Şirket’in halkı arzı ile kaynak elde edilmesi,
- Kurumsallaşma ve şirket değerinin ortaya çıkması,
- Bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi,
- Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması,
- Kurumsal kimliğin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Halka Arz Gelirlerinin Kullanımı:

Halka arz fiyatına göre 1.882.352.960 TL olan brüt halka arz gelirine ilişkin toplam maliyetin 51.295.582 TL olması ve pay başına toplam maliyetin 1,45 TL olması tahmin edilmektedir. Şirket’in halka arzdan sağlayacağı net nakit girişinin 1.078.116.194 TL olması beklenmektedir. Tahmini halka arz masraflarının çıkarılması ile ilgili sermaye artırımına tekabül eden tutarın, Şirket'e düşen kısmı için aşağıda fon kullanım alanları verilmiştir.

Şirket’in sermaye artırımı dolayısıyla ihraç edilecek yeni payların halka arzı neticesinde elde edeceği brüt halka arz gelirinden, ilgili masraf ve maliyetler düşüldükten sonra kalan fonun, aşağıda gösterilen oranlarda ve amaçlarda kullanılması planlanmaktadır.

- %50’sine karşılık gelen tutarın yeni tesis ve üretim teknolojileri ve yatırımlarında,
- %15’ine karşılık gelen tutarın test ve doğrulama teknolojileri ile Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarında,
- %5’ine karşılık gelen tutarın global satış ve pazarlama ağı yatırımlarında,
- %15’ine karşılık gelen tutarın işletme sermayesinin güçlendirilmesinde,
- %5’ine karşılık finansman borç ödemelerinin ve
- %10’una karşılık gelen tutarın şirket satın alımı ve/veya iş ortaklıkları kurulması amacıyla kullanılması planlanmaktadır.

Halka Arz Hakkında Nihai Değerlendirme

• Fiyat Tespit Raporu’nda Altınay Savunma Teknolojileri hakkında verilen bilgilerin kapsamlı, yeterli ve anlaşılır olduğunu düşünüyoruz. Şirket ve sektör hakkında verilen bilgiler oldukça detaylıdır.
• Altınay Savunma Teknolojileri için yapılan değerleme çalışmasında İndirgenmiş Nakit Akımları ve Piyasa Çarpanları Analizi kullanılmıştır. Kullanılan değerleme yöntemlerinin net ve anlaşılır bir şekilde açıklandığını düşünüyoruz.
• Kullanılan yöntemler içerisinde İndirgenmiş Nakit Akımları ve Çarpan Analizi çıktısına eşit ağırlık verilmesini ihtiyatlı buluyoruz.

Kullanılan değerleme yöntemleri sonrasında pay başına değerden %26,48 iskonto oranı uygulanarak 32,00 TL pay başına fiyat hesaplanmıştır.

07 May 2024 - 15:20 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Su Bukucu - 32 tl hangi araci kurum cikarmiş, kafayi yemisler,bildigin canli canli adam şaaapiyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 11:14