Enerji şirketi 3.4 Milyar TL'lik İhaleyi Kazandı!

Enerji şirketi, KAP'a yapılan bildirimle toplamda 3.4 Milyar TL'lik iki ihaleyi kazandıklarını açıkladı. Detaylar haberin devamında...

Bengüsu Ogelman
Bengüsu Ogelman Tüm Haberleri

Enerya Enerji, İki Büyük Doğalgaz Dağıtım İhalesini Kazandı

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY), iki önemli doğalgaz dağıtım ihalesinde başarıya ulaştı. Şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen ihalelerde, Armagaz ve Çordaş'ın dağıtım şebekeleri için en yüksek teklifi sunarak her iki ihalede de birinci oldu.

Armagaz'ın dağıtım şebekesinin satış ihalesinde, Enerya Enerji'nin bağlı ortaklığı A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş., 1.910.000.000 TL'lik teklif ile ihaleyi kazandı. EPDK, 09 Mayıs 2024 tarihli kararı ile şirkete 30 yıl süreyle dağıtım lisansı verilmesini onayladı.

Benzer şekilde, Çordaş'ın dağıtım şebekesi için düzenlenen ihalede de A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş., 1.480.000.000 TL teklif ile yine en yüksek teklifi verdi. Bu ihalede de EPDK tarafından 30 yıllık dağıtım lisansı verilmesi onaylandı.

KAP Açıklaması:

"Şirketimizin 25.04.2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'nda yapmış olduğu açıklamasında özetle; Şirketimizin %49, Şirketimizin hakim ortağı Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım Anonim Şirketi'nin %51 oranında pay sahibi olduğu A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş.'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 25.04.2024 tarihinde gerçekleştirilen, "Çordaş Çorlu Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (Çordaş) 'nin Dağıtım Şebekesinin Satış İhalesi" konulu ihaleye katıldığı, açık artırma turunda en yüksek teklifi vererek ihalede 1. olduğu ve ihale bedelinin KDV hariç 1.480.000.000 TL olduğu hususları duyurulmuştu. 
Anılan ihaleye ilişkin olarak, en yüksek şebeke satın alma bedelini teklif etmiş olan bağlı ortaklığımız A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş.'ye EPDK'nın 09/05/2024 tarihli ve 12616 sayılı Kurul Kararıyla Çordaş'ın dağıtım şebekesinin devrinin yapılması ve ilgili mevzuat ve şartname hükümleri çerçevesinde 30 yıl süreyle Dağıtım Lisansı verilmesinin uygun bulunduğu hususu Şirketimize 10.05.2024 (bugün) tarihinde bildirilmiştir. 


Kamuoyuna saygıyla sunarız.  "

KAP Açıklaması:

"Şirketimizin 24.04.2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'nda yapmış olduğu açıklamasında özetle; Şirketimizin %49, Şirketimizin hakim ortağı Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım Anonim Şirketi'nin %51 oranında pay sahibi olduğu A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş.'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 24.04.2024 tarihinde gerçekleştirilen, "Armagaz Arsan Marmara Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (Armagaz)' nin Dağıtım Şebekesinin Satış İhalesi" konulu ihaleye katıldığı, açık artırma turunda en yüksek teklifi vererek ihalede 1. olduğu ve ihale bedelinin KDV hariç 1.910.000.000 TL olduğu hususları duyurulmuştu. 
Anılan ihaleye ilişkin olarak, en yüksek şebeke satın alma bedelini teklif etmiş olan bağlı ortaklığımız A Doğal Gaz ve Elektrik A.Ş.'ye EPDK'nın 09/05/2024 tarihli ve 12615 sayılı Kurul Kararıyla Armagaz'ın dağıtım şebekesinin devrinin yapılması ve ilgili mevzuat ve şartname hükümleri çerçevesinde 30 yıl süreyle Dağıtım Lisansı verilmesinin uygun bulunduğu hususu Şirketimize 10.05.2024 (bugün) tarihinde bildirilmiştir. 


Kamuoyuna saygıyla sunarız.  "

10 May 2024 - 15:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Para Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Para Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Para Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Para Ajansı değil haberi geçen ajanstır.