DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4706600,48%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

halk gyo rüçhan hakkı tarihleri belirlendi!

Halk GYO rüçhan hakkı tarihleri belirlendi!

ABONE OL
17/03/2022 11:32
halk gyo rüçhan hakkı tarihleri belirlendi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk GYO rüçhan hakkı tarihleri belirlendi! Halk GYO Kamu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada rüçhan hakkı tarihleri belli oldu!

Halk GYO rüçhan hakkı tarihleri belirlendi! HALK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HLGYO) rüçhan hakkı tarihleri hakkında açıklamada bulundu!

Şirketimizin 2.500.000.000.-TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 1.020.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve % 50 oranında olmak üzere 510.000.000.-TL artışla 1.530.000.000.-TL’ye yükseltilmesine ilişkin olarak 02.03.2022 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 16.03.2022 tarihinde tamamlanmıştır.

Ortaklarımızın yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde, kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 546.613,335 TL olup, kalan paylar, 18 – 21 2022 tarihlerinde 2 iş günü süreyle Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş Birincil Piyasada, “Borsa’da Satış” yöntemi ile 1,00 TL nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

Rüçhan hakkı Nedir? Son dönemlerde ayrıca pek çok kişi internet üzerinden bu kelimenin anlamını öğrenmeye çalışıyor.

Genel olarak ele alındığı zaman rüçhan öncelik hakkı şeklinde ifade edilmektedir. Geniş açıklama üzerinden bakıldığı zaman ise, daha önceden var olan bir hak sebebiyle belirli kişilere öncelik tanıyan bir sistem olarak da öne çıkıyor. Yani bir nevi hak türü şeklinde de ifade edilebilir. Böylece sonradan gelen haklara karşı birtakım kişi ve kurumları öncelik hakkı tanınmaktadır. Borsa ve patent ile beraber pek çok farklı şirket açısından kullanılır.

Borsada Rüçhan Hakkı Ne Anlama Gelir?

Şirketler belli bir sermaye artırımına gittikleri zaman, ortaya çıkan yeni paylar konusunda haklar ilk olarak mevcut pay sahiplerinindir. Bu satın alma haklarını ise rüçhan hakkı denmektedir. Bu istek şirket bünyesindeki pay sahiplerinin isteklerine kalmıştır. Yani isterlerse bu hisse senetlerini satın alabilirler ya da buna katılmadan haklarını borsada satışa sunabilirler. Bu durumda haklarını kullanmak suretiyle şirket bünyesindeki pay sahipleri, öncelik olarak sermaye artırımı üzerinden gerekli hisseleri elde etme imkanı sağlar.

Rüçhan Hakkı Kullanım Süresi Nedir?

Genel olarak rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15 gün ve en fazla 60 gün şeklinde ele alınmaktadır. Bu günler içerisinde mutlaka öncelik hakkı bulunan pay sahipleri, şirket bünyesinde gerekli hisseleri satın almalıdır.

Borsada Rüçhan Kuponu Nedir?

Bedelli sermaye artırımı, bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır. Bu artırımında şirketin kasasına para girerken bedelsiz sermeye artırımında girmez. Bedelli sermaye artırımında yeni ihraç edilecek paylar için hissedarlara payları oranında rüçhan kuponu verilir. Bu kuponlar yatırımcıya yeni hisse senetleri alma önceliği hakkı sunmaktadır. Şirket ortakları bu kuponları kullanarak yeni paylarını satın alabilirler. Sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcılar ise rüçhan haklarını borsada satabilirler. Artırım sonucu şirketin ödenmiş sermayesi ve öz sermayesi artarken şirketin hisse fiyatı ve toplam hisse adedi değişmektedir.

SİMGE EREL

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi rüçhan hakkı rüçhan hakkı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP