DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4795642,89%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

halka arz olan şirket 5. günde tabana oturdu!

Halka arz olan şirket 5. günde tabana oturdu!

ABONE OL
28/03/2022 13:25
halka arz olan şirket 5. günde tabana oturdu!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz işlemleri geçtiğimiz hafta tamamlanarak salı günü işleme başlayan bu şirket 5 günde tabana oturdu. Hissede hareketlilik neler oluyor?

Halka arz olan şirket 5. günde tabana oturdu Halka arz işlemleri geçtiğimiz hafta tamamlanarak salı günü işleme başlayan bu şirket 5 günde tabana oturdu. Hissede hareketlilik neler oluyor?

Ensari Deri halka arz işlemleri geçtiğimiz hafta tamamlanarak geçtiğimiz salı işlemlere başlamıştı. İlk 4 gün tavan kapatan hissede rüzgar tersine döndü bugün işlemlerine %8,5-9 artı ile başlayan hissede yüklü satış dalgası ile devre kesicilerden sonra hisse tabana oturdu.

Halka arz olan şirket

 Halka arza yaklaşık 250 bin kişi katıldı

Ensari pay adet fiyatı 14,00 TL ; dağıtılacak pay adeti de 6.500.000 lot sermaye artırımı, 2.000.000 lot ortak satışı olmak üzere toplam 8.500.000 lot olarak planlanmıştır. Dağıtımı planlanan payların hepsinin satılması halinde de arz büyüklüğü 119.000.000 TL olacaktır.

Arz gelirinin kullanılacağı alanlar şöyle;

Borç ödemeleri (%40)

Deri alımı (%30)

Buğday alımı (%15)

İşletme sermayesi (%15)

Önemli Taahhütler Neler?

Fiyat istikrarı planlanmamaktadır.1 yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağı1 yıl boyunca pay satılamayacağı, halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı taahhüt edilmiştir.

Halka arza katılacaklar nelere dikkat etmeli?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir.

Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

galata wind halka arz ne zaman olacak? 16 nisan galata wind enerji halka arz  hisse fiyatı ve borsa kodu nedir? -
Halka arz olan şirket

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

  • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
  • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı 

Halka arz olan şirket Halka arz olan şirket
Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • halka arz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP