DOLAR 17,9651 0%
EURO 18,2728 0.06%
ALTIN 1.028,850,13
BITCOIN 429609-4,23%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

halka arz olan şirketten %100 rekor bedelsiz başvurusu geldi!

Halka arz olan şirketten %100 rekor bedelsiz başvurusu geldi!

ABONE OL
27/06/2022 15:16
halka arz olan şirketten %100 rekor bedelsiz başvurusu geldi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz olan şirketten %100 rekor bedelsiz başvurusu geldi! Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre %100 rekor bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvurulduğunu duyurdu. Geçtiğimiz dönemde halka arz olan Smart Güneş Enerjisi #SMRTG bedelsiz için başvuru yaptı. Tüm detaylar ve daha fazlası…

Smart Güneş Enerjisi #SMRTG’den %100 rekor bedelsiz başvurusu geldi!

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

Şirketimiz sermayesinin 153.000.000 TL’den 306.000.000 TL’ye çıkarılması kapsamında ihraç belgesinin onaylanması ve Şirketimiz esas sözleşmesinin 6. Maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hisse ne tepki verdi?

rekor bedelsiz

Açıklamanın ardından hisse %1,66 artarak 23,22 TL’den işlem görüyor.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Şirketlerin kendi iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü vb) Kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından ilave kaynak talep etmeden bedelsiz olarak hisse senedi dağıttıkları sermaye artırım türüdür. Hesaplara otomatik olarak yansıtılır. Yatırımcılarımızın herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Kayıtlı sermaye sisteminde bedelsiz hisse senetleri, sermaye artırımına gidilen günden (T+2) iki iş günü sonra hesabınıza geçer.

Bedelli sermaye artırımı

Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır. Sermaye artırımına katılmak istemeyen pay sahipleri rüçhan haklarını “Bist Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı” aracılığı ile satabilirler. Bedelli Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılarımız, katılacağı bilgisini tarafımıza bildirerek gerekli nakdi kullanım tarihinin son gününde saat 12:00 ye kadar hesaplarında bulundurmak zorundadır. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlamamaktadır. Ancak, Bedelsiz Sermaye Artırımının en önemli avantajlarından biri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirketlere sağladığı vergi avantajıdır. Diğer bir avantaj ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayelerini güncelleyebilmeleridir. 

Bedelli Sermaye Artırımı esas olarak şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlar. Bedelli Sermaye Artırımı yoluyla şirketler faaliyet hacimlerinin büyümesine paralel olarak sermaye ihtiyaçlarını karşılarlar. Yeni yatırımlar sonucunda şirketlerin fon ihtiyacı içinde olması ve ihtiyaç duyulan fonlar şirketleri Bedelli Sermaye Artırımına iter.  

rekor bedelsiz

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

  • bedelsiz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP