DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4387151,83%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

halka arz oldu eridi %273 bedelsiz onayı sonrası hisse tavan oldu!

Halka arz oldu eridi %273 bedelsiz onayı sonrası hisse tavan oldu!

ABONE OL
07/07/2022 12:12
halka arz oldu eridi %273 bedelsiz onayı sonrası hisse tavan oldu!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz oldu hisse fiyatı eridi bedelsiz başvurusu yaptı çok bir süre geçmeden onaylandı. Yatırımcısı hem üzgün hem gelen %273 bedelsiz onay haberi sonrası umutlu. Halka arz oldu eridi %273 bedelsiz onayı sonrası hisse tavan oldu! Hissede neler oluyor?

Halka arz oldu eridi %273 bedelsiz onayı sonrası hisse tavan oldu!

Pasifik GYO 2021 yılının Aralık ayında 16.38 TL’den 67.500.000 TL nominal değerli payı halka arz etmiş ve devasa bir halka arz büyüklüğünü gerçekleştirmişti. #PSGYO koduyla Borsa İstanbul’da işlem gören bu şirket Halka arz olalı 6 ay olmasına rağmen bir türlü halka arz fiyatının üstüne çıkma performansı gösteremedi.

Büyük tahta olması ve dağıtım yöntemi dezavantaj mıydı?

Halka arzın hem oransal dağıtım yöntemiyle yapılmış olması hem de halka arz büyüklüğünün 1.1 milyar olmasından dolayı bu kötü performansı sergilediğini söylemek mümkün. Halka arzlar incelendiğinde dağıtım yöntemleri ve tahtanın büyüklüğü halka arzın gidişatını, performansını belirleyebilir. Genellikle bakıldığında halka arz büyüklüğü küçük olan ve eşit dağıtım yöntemini kullanan şirketlerin hisse performansının ve değerinin arttığını diğer halka arzlarda gözlemlemek mümkün. Tabi bu varsayımları bütün halka arzlar için söylemek yada öyle olacak diye bir tabir kullanmak doğru değildir.

Ne kadar değer kaybetti?

Halka arz oldu eridi gördüğü en düşük fiyattan hesapladığımızda arz fiyatının %45 altına geldi! Halka arz olduktan sonra bir türlü beklentiyi veremeyen hisse yatırımcıların eleştirisine maruz kaldı. İşte o eleştirilerden bir kaçı…

Hissenin şuan ki performansı ne durumda ve bedelsiz sermaye artırımı detayları?

SPK’nın yayınladığı haftalık bültende Pasifik GYO’nun 732.5 milyonluk bedelsiz haberine onay verdiğini açıklamasından sonra seansa hareketli başlayan hisse tavan fiyatını gördü. 6 aylık bir halka arz olmasına rağmen bedelsiz vermesi prestij açısından çalışmalar mı yapılıyor soruları sorulmaya başlandı.

Şirket 267.500.000 TL olan mevcut sermayesi %273 oranında artırarak 1.000.000.000 TL’ye çıkarttı.

hisse tavan oldu

Pasifik GYO Hakkında

Pasifik GYO, bağlı bulunduğu Pasifik Grubu’nun Next Level Ankara; Next Level Loft, Next Level Çayyolu gibi gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde ilklere imza atan vizyonu, zengin deneyimi ve güçlü sermaye yapısı ile Türkiye’nin önde gelen GYO şirketlerinden biri olmayı hedefliyor.

Bünyesinde, Türkiye’nin en büyük karma projesi olan Merkez Ankara ve İstanbul’un kalbinde hayata geçirilecek Levent projelerini barındıran Pasifik GYO, sağlıklı ve güvenilir büyümesini sürdürerek gayrimenkul portföyünü genişletmeyi, değer üretmeyi, böylece hissedarlarına, paydaşlarına, müşterilerine ve ülkemize yeni yatırım fırsatları sunmayı amaçlıyor.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

paraajansı 

hisse tavan oldu

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP