SON DAKİKA | Türk İlaç halka arz onaylandı! Tüm Detaylar

Battal Holding İştiraklerinden olan Türk İlaç ve Serum sanayi halka arz sürecine dair tüm detaylar. Şirket ne zaman başvuru yaptı? Konsorsiyum Lideri kim? Halka arz yöntemi nedir?

Türk İlaç ve Serum sanayi halka arzı hakkında neler biliniyor? 2020 Yılında halka arz ile elde edilen gelirin bir önceki yıla göre %29 arttığı görülmüştü. 2021 Yılının ilk halka arzı olan #ISKPL Işık Plastik şirketinin halka arzına 390.000 Kişi tarafından talep gelerek daha önce görülmemiş bir seviyede talep görülmüştü. Türkiye’de geçen yıl 8 şirket halka arz oldu. Yatırımcılar bütün halka arzlara oldukça yoğun talep gösterdi. Söz konusu 8 halka arzın değeri 450 milyon lirayı aşarken, bu halka arzlara toplamda 6,8 milyar liradan fazla talep toplandı. Bekleyen halka arzlar gösteriyor ki 2021 Yılı 2020 Yılını da geçecek.

Aşağıda yer alan bilgiler taslak izahname’ye göre derlenmiştir. Taslak izahnamede yer alan tüm bilgiler “planlanmaktadır, hedeflenmektedir, düşünülmektedir” Bilgilerde zaman içerisinde değişiklik söz konusu olabilir.

Şirket Geçtiğimiz hafta halka arz olmak için başvuru yaptı!

Battal Holding iştiraki Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ‘yi halka arz etmek için 20.01.2021 tarihinde SPK’ya başvurdu

Sermaye Piyasası Kurulu 18 Şubat toplantısında şirketin Halka Arzına onay verdi!

Konsorsiyum Lideri ve Üyeleri

Şirketin halka arz edilme sürecine Oyak Yatırım Liderlik edecek. Oyak yatırım şirketi en son AKFEN GYO şirketinin halka arz sürecine liderlik etmişti. Şirket son yıllarda halka arz edilen şirketlerin çoğunda Konsorsiyum üyesi olarak görev aldı.

Oyak Yatırım İnternet Şubesi
Halka arz konsorsiyum Lideri
 • OYAK Yatırım
 • A1 Capital
 • AK Yatırım
 • ALNUS Yatırım
 • Alternatif Yatırım
 • Ata Yatırım
 • Bizim Menkul
 • Deniz Yatırım
 • Garanti Yatırım
 • Gedik Yatırım
 • Global Menkul
 • Halk Yatırım
 • ICBC Turkey Yatırım
 • ING Menkul
 • İnfo Yatırım
 • Meksa Yatırım
 • Osmanlı Yatırım
 • Phillip Capital Menkul
 • QNB Finans Menkul
 • Şeker Yatırım
 • Tacirler Yatırım
 • Tera Yatırım
 • Ünlü Menkul
 • Vakıf Yatırım
 • Yatırım Finansman

Şirket Hakkında

Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş., BATTAL Holding bünyesinde 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve aşı üretimi olan TURK İlaç, dinamik ve profesyonel kadrosuyla Türkiye’nin özel teşebbüs olarak ilk ve tek aşı üretim tesisini kurmuştur.

2017 yılında seri üretimine başlandığı TETADİF Td aşısıyla ülkemizin difteri tetanos aşısında dışa bağımlılığını sona erdirmiş olup, üretimin %70’lik kısmı için ihracat hedeflemektedir.

TURK İlacın ANKARA Akyurt bölgesinde bugün itibariyle sahip olduğu toplam 56.000 metrekare alandaki üretim tesisleri en ileri teknolojilerle donatılmış ve tüm üretim ekipmanları uluslararası normlara uygun şekilde yapılmıştır. Tüm üretimler Güncel İyi Üretim (GMP) ve İyi Laboratuvar Uygulama (GLP) esaslarına uygun olarak yürütülmektedir.
TURK İlaç etik ve bilimsel değerler çerçevesinde Türk İlaç sektörünün hizmetindedir.

Türk İlaç halka arz ne zaman bekleniyor?

Şirketin halka arz süreci ve izah namesi şuanda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 18 Şubatta onaylandı. Şirketin onay alması durumunda Halka arzı Şubat ayının sonunda gerçekleştirmesi planlanıyor.

Takvim Tahmini Talep Toplama Tarihi: 25-26 Şubat diyebiliriz.

Halka Arz Yöntemi ve detayları

Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketinin halka arzında 23.450.000 lot arz edilecek. Halka arz sabit fiyat ile 10 TL‘den gerçekleştirilecek.

Halka arzda orantısal dağıtım yapılması planlanıyor. Bu şekilde yapılan son halka arz Arzum şirketi olmuştu.

Benzer halka arz olan Kervangıda’da halka arz büyüklüğü 500 Milyon TL seviyesindeydi. Arzum şirketinin halka arz büyüklüğü ise 260 Milyon TL seviyesindeydi. 56 Kat fazla talep gelmişti. Türk İlaç Halka arzından Ek satışlar dahil 254.5 Milyon TL büyüklük mevcut.

Şirketin halka arzında hem ortak satışı hem de bedelli sermaye artışı yöntemi ile sermaye artımı yapılacak. Bir önceki paragrafta 23.45.000 lot arz edileceğini belirtmiştik. Bu lotların bir kısmı sermaye artırımı bir kısmı pay satışı ile gerçekleştirilecek. Şirket sermayesini 67 Milyon TL’den 77.05 Milyon TL’ye artırarak 10.05 Milyon B Grubu pay arz edecek. Mevcut Ortaklardan Mehmet Berat BATTAL’ın 13.4 Milyon TL Payı da halka arzda satışa sunulacak.

Şirketin halka arzında bireysel ve kurumsal, yurt dışı kurumsala pay ayrılacak. Henüz orantısal olarak hangi gruba ne kadar pay ayrılacağı belli oldu.. İzahnamede yer alan bilgiye göre OYAK Yatırım ve Şirket pay miktarına birlikte karar verdiler. Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş’nin 23.450.000 TL nominal değerli payların,

 • 8.207.500 lot,%35 oranındaki kısmı bireysel yatırımcıya
 • 8.207.500 lot, %35 oranındaki kısmı yurtiçi kurumsal yatırımcıya
 • 7.035.000 lot, %30 oranındaki kısmı yurtdışı kurumsal yatırımcıya ayrılmış.

Şirketin halka arzında sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile arz edilecektir.

En iyi gayret aracılığı, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarının izahnamede gösterilen satış süresi içinde satılmasını, satılmayan kısmın ise ihraççıya iadesini ifade eder.

Talep gelirse Ek Satış var

Toplanan talebin satışa sunulan lotlardan fazla olması halinde yine Mehmet Berat BATTAL‘a ait toplam 2 Milyon lot ek satışa sunulabilecek. Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. için eğer gerek duyulursa 30 gün süreyle fiyat istikrarı faaliyetlerine başvurmayı planlanmaktadır. Şirketin başvurusunun onaylanması halinde işlem kodunun #TRILC olması planlanıyor.

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 315 Milyon TL Seviyesinde. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı SPK Tarafından 2025 Yılına kadar onaylı.

67 Milyon TL olan çıkarılmış sermayenin ise 20.100.000 adeti A Grubu, 46.900.000 adeti ise B grubu paylarıdır. B Grubu paylara tanınmış bir imtiyaz bulunmuyor. Halka arz olacak paylarda B Grubu payları.

Şirket Halka arz geliri ile ne yapmayı planlıyor?

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre şirket Halka arz ile kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, Şirket’in kurumsal kimliğini güçlendirmesi hedeflenmektedir.

Şirket halka arz ile birlikte kurumsal yapısını güçlendirmeyi, bilinirliğin artırılması yanında sermaye artımımı yanında sağlanacak fon vasıtası ile büyüme konusunda planladığı yatırımların finansmanı, borç ödemesi ile finansman yükünün azaltılması ve yeni ürün geliştirme ve pazar araştırmaları ile işletme sermayesinin fonlaması konusunda elini güçlendirmeyi planlamaktadır.

Bu kapsamda şirket, halka arz gelirinin yaklaşık %15’ini yatırımların finansmanında, %30’unu hammadde temininde, %35’ini finansal borç ödemeleri ve kısa vadeli çek ödemelerinde %20’sini işletme sermayesi olarak kullanmayı planlamaktadır.

Finansal Raporlar Özeti

Kar / Zarar

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Oyak Yatırım tarafından yayınlanan taslak izahname

Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketi tarafından yayınlanan taslak izahname

( Para Ajansı – Kaan Tabak )

5 5 oylar
Beğendiniz mi?
guest
5 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
garip kurt

yapı kredi iş bankası ziraat konsorsiyumda yok mu 🙁

osman bey

malesef yoklar

yatırımcı

Yazı için teşekkürler mail bülteni(e-bülten) de olsa iyi olurmuş sayfada.Daha kolay olurdu haberleri takip etmek.

Müneccim

Oyak ın olduğu arza girilmez, hele oransalsa hiç girilmez, Kervan Gıdada yaptığı ***likleri unutmadık