DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4709500,59%
İstanbul
27°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

halka arzlarda talep toplama son gün! yeterli talep gelir mi? halka arz serisi -3-
 • Para Ajansı
 • Ekonomi
 • Halka arzlarda talep toplama son gün! Yeterli talep gelir mi? Halka arz serisi -3-

Halka arzlarda talep toplama son gün! Yeterli talep gelir mi? Halka arz serisi -3-

ABONE OL
22/04/2022 17:00
halka arzlarda talep toplama son gün! yeterli talep gelir mi? halka arz serisi -3-
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz talep toplama işlemi devam eden 3 şirkette talep toplama son gün Aynı anda 3 şirketin talep topladığı piyasa koşullarında halka arza yeterli talep gelir mi?

Halka arzlarda talep toplama son gün! Yeterli talep gelir mi? Halka arz yazı dizimizin üçüncü serisi ile sizlerleyiz.

Halka arzlarda talep toplama yapan şirketler Kimpur, İmaş Makina, BMS Tel Detaylı olarak yapılan incelememize göre

 • Kimpur halka arzı tamamen oransal olarak yapılacak Ek satışlarla birlikte 1 milyarı geçen halka arz büyüklüğü ile oldukça büyük bir tahta olarak dikkat çekiyor. Ayrıca halka arzın büyük bir bölümü ortak satışı yoluyla yapılıyor olması ve şirket kasasına halka arz gelirinin oldukça küçük bir kısmının girecek olması bu anlamda eksi hanesine yazılabilecek göstergelerden. Son olarak şirketin borçluluk düzeyinde kısa vadeli borçların %70le önemli ölçüde kısa vadeli olması ve halka arz gelirinin yaklaşık %50’lik kısmı ile bu borçların kapatılacak olması da halka arza katılmak isteyen yatırımcılar için dikkat edilmesi gereken konularda bir kaçı. Bu anlamda bireysel yatırımcı için Kimpur halka arzında dikkat edilmesi gereken noktalar bir tık fazla Halka arz akşam saat 17,00 a kadar devam edecek
 • İmaş Makina halka arzında ise biraysel yatırımcı için ayrılan tahsisat oranı %20 lik bir kısım yaklaşoık 4,5 milyonluk pay olarak dikkat çekiyor. Bu anlamda İmaş Makina halka arzda Kimpur halka arza benzer şekilde ağırlıklı olarak kurumsal yatırımcıların talep de bulunacağı bir halka arz olarak karşımıza çıkıyor. Şirket halka arz geliri ile yeni tesisler kuracak ve şirketin kısa vadeli borçları makul seviyede bu anlamda finansal açıdan bir tık önde olduğunu söylemek mümkün Bireysel yatırımcılar için son talep toplama ve katılım saati 13,30
 • Son olarak BMS Tel halka arzında ise tamamen eşit dağıtım olarak ön plana çıkıyor. Şirket finansal olarak iyi durumda ve tamamen eşit dağıtım olması bireysel yatırımcı için daha fazla talep göndereceği ve daha fazla lot sahibi olacağı anlamına geliyor. Bireysel yatırımcılar için son talep toplama ve katılım saati 13,30
 • Genel olarak yapılacak değerlendirmeye göre ise aynı anda 3 halka arzın talep topluyor olması şirketler için olumsuz bir durum teşkil ediyor. Bu durumda bazı şirketlerin beklenenden daha az yatırımcı çekmesi ise kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor.
spk savaş gölgesinde halka arz onayı verir mi?
Halka arzlarda talep

Halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gerekenler

Halka arz edilen şirketler yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Peki halka arza katılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

consus ilk işlem gününe başladı hissede son durum?

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

 • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
 • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

aydem halka arz eşit mi oransal mı? hisse senedi, borsa kodu | aydem enerji kaç lot
Halka arzlarda talep

Aracı Kurum Raporları

Her halka arzda, halka arzı gerçekleştiren aracı kurum tarafından bir değerleme raporu hazırlanır. Bu değerleme raporu incelendiğinde, halka arz fiyatının makul mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir. Yatırımcının raporda dikkat etmesi gereken, indirgenmiş nakit akım analizinde aracı kurum analistinin yaptığı varsayımlardır.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor.

paraajansı  Halka arzlarda talep

Halka arzlarda talep

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi Halka arzlarda talep Halka arzlarda talep Halka arzlarda talep

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

 • halka arz

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP