Halkbank davasında ara duruşma bugün yapılacak, uzmanlar davada olağanüstü bir gelişme beklemiyor.

  • Haberler

Görevden alınan Hakim Richard Berman, Halkbank avukatlarının başvurusu üzerine ara duruşmayı daha önce iki kez ertelemişti. Video konferans aracılığıyla yapılacak ara duruşmaya, Halkbank ilk kez avukatları aracılığıyla fiilen katılmış olacak.

VOA Türkçe’de yer alan haberde, davayı takip eden New York Barosu avukatı Cahit Akbulut son gelişmeler sonrasında Halkbank davası konusundaki görüşlerini aktardı.

Başsavcının görevden alınmasının Halkbank davasıyla ilgisi olmadığını söyleyen Akbulut, Şimdi herkes Trump’ın bu hamleyi Halkbank için yaptığını düşünüyor ancak benim görüşüm bu yönde değil. Başkan Trump bu hamleyi kendini korumak için yaptı. Kendi ve çevresine yönelik açılabilecek olası davalardan endişe etti. Yaklaşan seçimlerde aleyhine kullanacak davaların açılmasını önledi diye konuştu.


Vekaleten görevde olan yeni başsavcının Halkbank konusunda farklı bir adım atmayacağını tahmin ettiğini belirten Akbulut, “Şu anda New York Güney Bölgesine bir atama yapılmadı sadece Berman’dan boşalan makama vekaleten bir süre kalacak bir savcı tayin edildi. Bu savcıda Demokrat partili. Şu anda başsavcılığa vekaleten bakan yeni bir kişinin Halkbank davası konusunda neler yapacağını bilemiyoruz. Yarın yapılacak ara duruşma Halkbank’ın da fiilen katılacağı ilk duruşma olacak. Başkan Trump’ın Halkbank konusunda Adalet Bakanlığı ve diğer yargı kuruluşlarına yönelik siyasi baskılarının sürdüğünü görüyoruz. Bu siyasi baskıların daha da artacağını düşünüyorum. Yarın yapılacak duruşmada farklı şeyler yaşanacağını düşünmüyorum. Vekaleten göreve getirilen yeni başsavcının da Halkbank konusunda farklı adımlar atabileceğini öngörmüyorum” dedi

Uzmanlar tarafından, Halkbank davasının Trump ile fazlaca ilişkilendirilmesinin, Kasım ayındaki seçimlerde Trump’ın kaybedebileceği olası bir başkanlık değişimi söz konusu olduğunda, Halkbank aleyhine bir durum yaratabileceği ve bu yüzden, bu konuda kamuoyu oluşturmanın yanlış bir müdahale olabileceği ifade ediliyor.

Kişiye ve siyasi hareketlerde taraf oluşturacak bir modele bağlı değil de, genel haklılık ve masumiyet üzerine bir lobi çalışmasının daha faydalı olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.