Halkbank davasının savcısı Geoffrey Berman’ın görevden alınması beklentisi ile yükselen Halkbank hisse senetlerinde, beklenti gerçekleşti.

Trump, Halkbank davasının savcısı Geoffrey Berman’ı görevden aldı. Savcının görevden alınması ile beraber Halkbank davasının banka lehine döneceği ve olası bir ceza ile karşılaşılmayacağı beklentisi hisselere prim yaptırmıştı.

Perşembe günü istifa etmeyeceğini açıklamasına rağmen ,Trump’ın mektubu ve Adalet Bakanının vekaleten yerine savcı ataması üzerine istifasını veren Berman, kamuoyunda Halkbank davasının hakimi olarak biliniyordu.

ABD Eski Ulusal Güvenlik Direktörü John Bolton tarafından yazılan kitapta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a bir not ilettiği ve Halkbank’ın masum olduğunu söylediği iddia edilmişti. Başkan Trump’ın , Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu sorunla ilgileneceğini söylediği ve davadan sorumlu savcıların kendisinin değil, Obama’nın adamları olduğunu anlattığı ve bu savcıların yerine kendi adamlarının geçmesiyle sorunun çözüleceğini söylediği” ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.