DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4381011,63%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

hedef %5 beklenti %60 gerçekleşen enflasyon kaç olacak?

Hedef %5 beklenti %60 gerçekleşen enflasyon kaç olacak?

ABONE OL
28/07/2022 11:58
hedef %5 beklenti %60 gerçekleşen enflasyon kaç olacak?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hedef %5 beklenti %60 gerçekleşen enflasyon kaç olacak Bir türlü hedefi tutturamayan ve yaptığı başarısız tahminlerle adından söz ettiren Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi. Tahmin %60 (!)

Hedef %5 beklenti %60 gerçekleşen enflasyon kaç olacak Enflasyon can yakarken Merkez Bankası’nın son enflasyon raporu ne diyor?

gerçekleşen enflasyon

Birincil hedefi ve kanunda belirlenen temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası açıkladığı enflasyon rakamları ve beklentileri ile şaşırtmaya devam ediyor. Türk Lirasının değerinin adeta çöp olduğu ve alım gücünün her gün erimeye devam ettiği bir ortamda paylaşılan enflasyon raporu ise hedef neydi beklenti ne? Gerçekleşen ne olacak sorularının yükselmesine yol açtı.

gerçekleşen enflasyon

Bir gece yarısı kararnamesi ile sürpriz bir şekilde göreve başlayan Şahap Kavcıoğlu 2022 enflasyon raporunu güncelledi. Yıl sonu hedefinin açıklanan programlar dahilinde %5 olarak belirlendiği düşünüldüğünde beklentinin %60 olmasını bir yana bırakırsak mevcut enflasyonun %74 düzeyinde olduğunu göz önünde bulundurursak tahmin konusunda ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkacaktır.

Bir başka ifade ile yıl sonuna kadar mevcut ve hiç kimsenin inanmadığı %74 enflasyon oranı baz alındığında 6 aylık süreçte enflasyon artmadığı gibi eksi çıkmalı ki %60 düzeyi yakalanmış olsun. Bunun inandırıcılığı ve gerçekliği ise siz değerli okuyucularımızın takdiri.

Peki hiç bir inandırıcılığı kalmayan hedefler neden belirlenir?

Orta Vadeli Program kapsamında %5 olarak belirlenen 2022 enflasyon hedeflemesi yerle yeksan olurken Merkez Bankasının yanılma payı kendi açıkladığı %60 oranıyla 12 kat birden şaşmış durumda.

Peki akıllara gelen soru ise Merkez Bankası bunu kendine neden yapar?

En büyük ve başarılması gereken politika güven olması gerekirken bir ülkenin parasından sorumlu olan bir kurum kendi güvenilirliğini ve inandırıcılığını neden yerle bir eder?

Bilindiği üzere para politikasının uygulamasından tek sorumlu kurum olan Merkez Bankası kanun gereği bağımsız olarak görev yapmaktadır. Hata bu bağımsızlığa vurgu yapmak ve pekiştirmek için paraların üzerinde yazan TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI bu durumu göstermesi açısından en büyük göstergelerden biridir.

Siyasi ve politik kararlardan uzak bir şekilde bağımsız bir şekilde karar alması gereken Merkez Bankası eğer ki siyasi gerekçelerle piyasa gerçeklerinden uzak kararlar alırsa ortaya çıkan sonuç bu şekilde oluyor!

Maalesef ki bunun en büyük zararını ise yine Merkez Bankası görüyor. Bağımsız kuruluşlardan belki de en önemlisi olan Merkez Bankası kendi hedeflediği rakamların 12 kat üzerinde düzeltme yapıyorsa ve yaptığı düzeltme bile gerçeklikten uzaksa sözün bittiği yere geliyoruz.

Sonuç olarak ortaya çıkan ekonomik tablonun faturası ise bir bütün olarak tüm kesimlere çıkmış oluyor. Sorumlu mecralardaki hiç bir yetkili başarısızlığı sahiplenmezken gerçeklikten uzak ve popülist söylemler kendine taraftar bulmaya devam ediyor.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

  • enflayon

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP