İki şirketten yüklü geri alım bildirimi geldi!

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Pay alan hisseler Pay geri alım haberine göre borsada işlem gören şirket tarafından fiyat istikrarı için yüklü pay alımı yapıldığı duyuruldu. Pay alım yapılan şirketler hangileri? Pay alan hisseler ?

Pay alan hisseler

Pay geri alım detaylarına göre ilk şirket Hedef Girişim

1 Haziran 2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar gereğince 19 Temmuz 2021 tarihinde, 200.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.685 TL fiyattan alım gerçekleştirdi.

Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi

Sektör:  Girişim Sermayesi Yat. Ort.

Faaliyet Alanı:  Girişim sermayesi yatırım ortaklığı

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XU100, XUTUM, XUMAL, XHOLD, XYUZO, X100S, XYLDZ, X100C

Kayıtlı Sermaye:  300.000.000

Ödenmiş Sermaye:  285.000.000

Halka Arz Tarihi:  22.01.2015

Halka Açıklık Oranı (%):  78

Pay geri alım detaylarına göre ikinci şirket İnfo Yatırım

Şirketimizin 13.07.2021 tarihli Şirket paylarımızın geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde 19.07.2021 tarihinde 3,94 – 3,98 TL fiyat aralığından 25.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Sektör:  Aracı Kurumlar

Faaliyet Alanı:  Sermaye Piyasasında Alım Satıma Aracılık Faaliyetleri

Pazar:  Ana Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUMAL, XTUMY, XBANA, XAKUR

Kayıtlı Sermaye:  500.000.000

Ödenmiş Sermaye:  138.100.000

Halka Arz Tarihi:  30.09.2011

Halka Açıklık Oranı (%):  68

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı 

5 1 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster