Işık Plastik şirketinin halka arz sürecine dair tüm detaylar!

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından periyodik olarak haftadan haftaya yayınlanan bültende Işık Plastik halka arzına onay verildiği duyuruldu.

Sermaye Piyasasında yer alan bilgiye göre 2021 Yılının ilk halka arzı Işık Plastik Sanayii oldu. Bültende yer alan bilgilere göre sermayesi 51 Milyon 802 bin olan şirketin payları 16.10TL fiyatından eşit yöntem ile arz olacak.

Işık Plastik 16,10 fiyatından halka arz olacak

SPK Tarafından hazırlanan bültende ki bilgilere göre Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş.’nin halka arzında 1 TL nominal değerli paylar 16,10 TL fiyatından satışa sunulacak. 3.224.655 adet lot’un halka arz edilmesi ile beraber şirketin Sermayesi 51.802.638 TL olarak belirtildi.

Işık Plastik halka arz tablosu

Konsorsiyum Lideri Garanti Yatırım olacak! Garanti yatırım sitesinde yer alan izahnameye göre hissenin dağılımı Eşit olacak! Halka arz eşit dağılım yöntemi ile yapılacak ve sadece bireysel yatırımcı katılacak. Işık Plastik halka arzında kurumsal ve yabancı yatırımcıya özel olarak bir pay ayrılmadı, halka arzda öncelikli alıcı bireysel yerli yatırımcı olacak.

Yapılan bildirimde “Mehmet ÇEKER’in sahip olduğu 3.224.655 TL nominal değerli 3.224.655 adet paylar halka arz edilecektir.” ifadesine yer verildi. Toplamda Satışı yapılacak adet 11.286.293 olurken sabit fiyatla talep toplama ve eşit dağıtım ile gerçekleştirilecek. Önceki halka arzlar gibi iki gün süreyle satılacaktır.Konsorsiyum üyesi olan tüm kurumlardan emir gönderilebilecek.

Işık Plastik Halka Arz tarihleri 21 – 22 Ocak !

Şirket hakkında!

Işık Plastik hakkında sitesinde yer alan bilgilere göre üretime başladığı 1997 yılından bu yana, Işık Plastik extrüde plastik levha üretiminde benzersiz know-how ve tecrübesiyle beraber, hizmet verdiği açık hava reklamcılığı, teşhir, inşaat, seracılık, aydınlatma, beyaz eşya, güvenlik, otomotiv, mobilya gibi birçok sektörde haklı bir ün kazanmıştır. Son teknolojiyle donanmış makine parkuru ve muazzam üretim kapasitesiyle, Işık Plastik daima Türk plastik levha sektörünün merkezinde yer almış olup, global pazar payını da her yıl önemli ölçüde artırmaktadır.Genç ve dinamik yönetim kadrosu, işletme fonksiyonlarını sürekli gözden geçirerek, süreç verimlerini sürekli iyileştirme hedefiyle çalışmaktadır. Günümüz rekabet koşullarında satınalma, hammadde ve yardımcı malzemelerdeki optimum fiyat/kalite dengesini sağlayan, firma içindeki en önemli fonksiyonlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bugün Işık Plastik, 240 çalışanıyla ve 20.000 ton plastik levha ve 18.000 ton plastik ambalaj ve masterbatch üretim kapasitesiyle hızla büyümeye devam etmektedir.

Şirketin faaliyet gösterdiği sektörde halka açık olan şirketler arasında Sekuro Plastik Ambalaj, Egeplast Ege Plastik San ve Tic., Özerden Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ve Temapol Polimer Plastik ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.  şirketleri yer almakta.

Işık Plastik Halka Arz görevli konsorsiyum üyeleri

Halka arza Garanti Yatırım konsorsiyum liderliği yapacak, yapılan açıklamalara göre 21-22 Ocak’ta halka arz edilecek şirket tüm aracı kurumlar aracılığı ile alınabilecek. Yatırımcıların hisseyi alabilmesi için hesaplarında nakit bulunması gerekiyor. Işık Plastik’te halka arz MKK numarasına göre yapılacak dolayısı ile her şahıs tek hesaptan alım yapabilir. Son halka arzlardaki yaşananlardan sonra eşit dağıtım yöntemi kullanılan halka arzlarda yatırımcılar sadece bir hesapla arza katılabiliyor.

Konsorsiyum lideri

Şirket halka arz geliri ile neler yapacak?

Işık Plastik halka arz ile elde edeceği gelirini ağırlıklı olarak Şirket faaliyetlerini büyütme ve borçluluğunu azaltmak için kullanacaktır.

Şirket, Halka arzdan elde edeceği gelirin %35-%50‘sini işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması için kullanmayı planlamaktadır. Şirket, yeni yatırımların devreye girmesiyle birlikte artan gelirlerine paralel olarak büyüyen yükümlülüklerini verimli bir şekilde yerine getirerek, rekabet gücünü arttırabilmek amacı ile bu gelirleri kullanmayı hedeflemektedir.

Şirket gelecekte elverişli borçlanma koşullarından yararlanmak amacıyla halka arz gelirinin %20-35lik kısmını mevcut kredi bakiyelerinin azaltılması için kullanacaktır.

Işık Plastik Halka arz gelirinin kalan %15-%30 kısmının ise devam eden yatırımların finansmanın ve potansiyel organik veya satın alım yoluyla büyüme fırsatlarının değerlendirilmesinde kullanılması hedeflenmektedir. Tüm bu hususlara ek olarak belirtilen fon kullanım oranları şirket menfaatleri doğrultusunda değişkenlik gösterebilir.

Şirketin halka arzında Mehmet Çekerin Payları halka arz kapsamında satılması sonucunda herhangi bir gelir elde etmeyecektir.

Şirketin son dönem performansı

Taslak izahnamede yer alan bilgilere Şirket’in toplam net satışları 2019 Eylül ayı sonunda 156 Milyon TL iken 2020 yılının aynı döneminde %99.8 artışla 312 Milyon TL olmuştur. Bu dönemdeki artış özellikle yurtdışına yapılan levha satışlarının artışından kaynaklanmaktadır.

Şirketin satış maliyetleri ise 2019 Eylül sonunda 124 Milyon TL seviyesinde iken 2020 Yılında %55,6 artış göstererek 193 Milyon TL ye ulaşmıştır.

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 218.805.000 lira iken, Dönen ve Duran varlıklar toplamı 2020 Bilançosuna göre 410 Milyon TL. Işık Plastik şirketinin toplam yükümlülükleri 238 Milyon TL gözükmekte.

Taslak izahname’ye göre şirket Geri Alım Taahhüdünde bulunacak

Taslak izah name 26.5.7. Kısımda yer alan bilgiye göre şirket Halka arz süresince Geri alım taahhüdünde bulunacak. Şirket’in Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı gün dahil 22 işlem günü süre ile şirket paylarını aralıksız olarak ellerinde tutan yatırımcılar, bu payları halka arz eden pay sahibine geri satma hakkına sahip olacaklar. Halka arz eden pay sahibi ortak satışı yoluyla elde edeceği pay satış geliri ile sermaye artırımı sonucu elde edilen pay satış gelirinin toplamının %50’si geri alım taahhüdü kapsamında kullanılacaktır.

Şirket 17 Kasım 2020 tarihli yönetim kurulu kararı doğrultusunda halka arz edildiği andan itibaren 180 gün içinde bedelli sermaye artırımı yapmayacağını, şirket payları satmayacağını ve devretmeyeceğine dair söz vermişti.

Garanti Yatırım tarafından yayımlanan fiyat tespit raporu

Işık Plastik Halka arz fiyat tespit raporu

Şirketin Karlılık Analizi / Borçluluk / Likidite Oranları

Işık Plastik şirketinin Finansal verileri

SPK Onaylı izahnameye göre Hisseler 22 Ocak Cuma günü hesaplara geçecek. Daha önceki halka arzlarda süreç 2 iş günü sonrasında tamamlanıyordu.

Sadece İlk Seanslarda alınabilecek.

Işık Plastik halka arzında belirtilen 21-22 Ocak Tarihleri içerisinde sadece ilk seanslarda alım yapılabilecek. Dolayısı ile öğleden sonra emir verilemeyecek. Emirler saat 10.30 – 13.00 arasında girilebilecek.

Detaylar güncellenecektir..

SPK Tarafından yayımlanan bülten

Son Dakika haberler, Özel şirket haberleri, Özel analizler ve daha fazlası için bizleri twitterdan takip edebilirsiniz.

2020 Yılında Türkiye Ekonomisinde neler yaşandı? Detaylı videomuz.

(Para Ajansı – Kaan Tabak)

4.2 5 oylar
Beğendiniz mi?
guest
14 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Güllü Farukoğlu

Sadece bireysel yatırımcının katılması heyecan verici.

Gökhan Çalışel

İyi olmuş. Eşit olması iyi sadece bireysel olması daha da iyi.

Düzeltme

Merhaba ,

Şirket Hakkında kısmı başka bir firmaya aittir.

Haso

En az 12 tavanı var ytd attım gitti ;))

Anonim

Nerden alınabiliyor

Reco

Halk yatırım üzerinden alınabiliyor mu

ilhami

Vakif katilim uzerinden alinabiliyormu??

Engo

Uzun vadede İyimi?

Osman

Merhaba , orantısal olmayacak değil mi ?

Abbas

Meraba. 22 gun sonra geri alım süreci nasıl olacak . Bikgi verirmisiniz

Serdar

Hisseyi istediğimiz zaman satabiliyoruz demi 22 gün bekleme yok demi