İSTANBUL’DA PLAJLAR AÇILACAK MI? OTELLER NE ZAMAN HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK? NE TÜR ÖNLEMLER ALINACAK?

Korona önlemleri tüm dünyada gevşetiliyor. Türkiye’de de mayıs sonunda iç turizmin, temmuzda ise dış turizmin yavaş yavaş başlaması planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Mayıs sonu itibariyle ufak ufak başlayacağız turizm trafiğine” dedi. Oteller turizme açılması için sertifika alacak. Sertifikayı almak için 132 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Bu kriterlerin başında 1.5 metre sosyal mesafe, sıkı hijyen önlemleri ve personelin pandemi eğitimi alması geliyor. Tüm bu kriterler düzenli denetlenecek ve sertifikalar buna göre her ay yenilenecek. Dedi.

Peki, Bayramdan sonra İstanbul’da da plajlar açılacak mı? İstanbul’da önlemlerin bir süre daha süreceği ve bu yaz plajların açılmasının ya da İstanbul boğazında denize girmenin mümkün olmayabileceği belirtiliyor. Ayrıca sahilde dolaşmak bile sınırlamalara tabi olacak, çok kalabalık ortamlar oluşması önlenecek, hatta duruma göre kısıtlama gelip, cadde ve sokak bazında kapatma uygulanabilecek. Nüfus yoğunluğu nedeniyle İstanbul için gevşeme daha çok zaman alacak gibi görünüyor.

Oteller aldıkları sertifikaları tesise asacak. Sertifikanın bir barkodu olacak. Misafirler cep telefonlarıyla barkodu okutup otelin koronaya karşı aldığı önlemler ve denetleme sonuçlarını görebilecek. Otelde açık büfe kalacak, sadece sunum şekli değişecek. Büfede aşçı duracak ve herkese istediği yemeği tabağına aşçı koyacak. Plajlarda da 1.5 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulacak. Odalar, çıkan kişiden sonra 4-8 saat arası havalandırılacak. Çarşaflar tek kullanımlı olacak. Odaların temizliği ultraviyole ışınları ile gözden geçirilecek. Personelin sağlığı takipte olacak. Her hizmet sonrası dezenfeksiyon uygulanacak.

Antalya havaalanı başta olmak üzere tüm merkezi havaalanları, Kapıkule ve İpsala karayolu gümrük kapılarında sağlık bakanlığı test merkezleri kuracak. Her yolcu pasaport kontrolünden önce korona testinden geçecek. Test 2-3 dakika sürecek. Yolcunun Türkiye’deki adresi kaydedilecek. Test sonuçları 5-6 saat içinde sonuçlanacak. Testin pozitif çıkması durumunda yolcuya Türkiye’deki adresinden ulaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir