DOLAR 15,9667 0.33%
EURO 16,7987 0.21%
ALTIN 927,08-0,13
BITCOIN 474976-1,59%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

karlılık milyarları buldu i̇şte karı sermayesinden yüksek şirketler!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Karlılık milyarları buldu İşte karı sermayesinden yüksek şirketler!

Karlılık milyarları buldu İşte karı sermayesinden yüksek şirketler!

ABONE OL
17/03/2022 13:19
karlılık milyarları buldu i̇şte karı sermayesinden yüksek şirketler!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 bilançoları gelmeye devam ediyor Şirketler bilançolarına göre temettü ve bedelsiz kararı açıklıyor. Karlılık milyarları buldu İşte karı sermayesinden yüksek şirketler!

Karlılık milyarları buldu İşte karı sermayesinden yüksek şirketler! 2021 bilançoları gelmeye devam ediyor açıklanan bilançolara göre işte o şirketler.

Ödenmiş sermaye nedir?

Ödenmiş sermaye değeri, şirketlerin hisselerinin satışları sırasında ödenmeyen sermaye değerinin çıkarılması sonucu elde edilen sermaye türüdür. Şirketler, borsada hisse senedi satışı yaparken ödenmiş sermaye değerini de ortaya koymaktadır. Ödenmiş sermaye değeri hesaplanırken, sermaye değerinin en az 5 katı alınmaktadır. Şirkete yapılan yatırımlar, unvan, mal varlıkları ve ek yatırımların toplamı, ödenmiş sermaye değerinden daha fazladır.

ödenmiş sermaye nedir? | finans arşivi
karı sermayesinden yüksek şirketler

Ödenmiş Sermaye Özellikleri ve Hesaplanması

Ödenmiş sermayenin hesaplanması için kullanılan yöntem şöyledir:

  • Ödenmiş Sermaye = Hisse Sayısı X Hisse Nominal Değeri

Şirket nominal değeri yerine “1.000” getirilmelidir. Bir şirketin hisse senedi sayısı 50 milyon ise, ödenmiş sermaye hesaplaması şu şekilde yapılacaktır:

  • 50.000.000 X 1.000 = 50.000.000.000 TL

Ödenmiş sermaye değeri, şirketin toplam sermayesini ya da piyasa değerini yansıtmamaktadır. Ödenmiş sermaye değerinin yayınlanma amacı, hisse senedi satışlarının yapıldığı dönemde şirketin sermayesini ve piyasasını yansıtmaktır. Şirketlerin piyasa değeri hesaplanırken, toplam yatırımlar, şirketin tüm mal varlıkları ve ek yatırımlar dikkate alınmaktadır. Ödenmiş sermaye hesaplaması yapılırken kullanılan hesaplama grupları şunlardır:

  • 500 Sermaye Hesabı
  • 501 Ödenmemiş Sermaye Hesabı (-)

Ödenmemiş sermaye hesabı, şirket hisselerinin toplam değerinden çıkarıldıktan sonra ödenmiş sermayenin belirlenmesini sağlamaktadır.

kâr nedir? net kâr, mali kâr ve brüt kâr ne demektir?
karı sermayesinden yüksek şirketler

Net Kâr Zarar Hesaplaması

Kâr zarar hesaplama modelinin amacı, şirketin faaliyet gösterdiği dönemde ortaya çıkan gelir-giderleri belirlemektir. Döneme ait net kar / zarar hesaplama modeli kullanılarak, şirketlerin gelecekte nasıl bir yol izlemesi gerektiği belirlenmektedir. Belirtilen hesaplamanın elde edilmesi için kullanılan hesap grupları aşağıda belirtilmiştir:

  • 590 Dönem Net Harı Hesaplama Modeli (+)
  • 591 Dönem Net Zararı Hesaplama Modeli (-)

Dönem net karı hesaplaması, hesaplamaya artı olarak eklenirken, dönem net zararı eksi olarak yansımaktadır. Net kardan net zarar çıkarıldığı zaman, şirketin dönemsel faaliyet değeri elde edilecektir.

Bilanço Analizinde nelere dikkat edilmeli?

■ Bir şirkette net karın tek başına artması yanıltıcı olabilir. Satışlar, faaliyet karı ve net kar beraber artıyorsa kardaki artış daha güvenilirdir.

■ Şirketin kısa ve uzun vadeli yükümlülüklerinin dönen ve duran varlıklara oranının kıyaslanması gerekir.

■ Şirketin net borcu fazla olmamalı.

■ Döviz borcunun olmaması da önemli.

■ Şirketin net döviz varlığının olması, hisse performansı açısından olumludur.

■ Şirketin öz kaynaklarının ödenmiş sermayeden yüksek olması da dikkat edilmesi gereken verilerden biri.

■ Şirket karlılıklarının ilerleyen dönemde korunup korunamayacağı incelenmeli.

■ Ayrıca maliyet kalemleri ile maliyetlerdeki değişimlerin fiyatlara ne kadar yansıdığına bakılmalı.

■ Bilançolara sadece aktif-pasif olarak bakmak yeterli değil, bilançoları dipnotlarıyla ve geçmiş dönem verileriyle karşılaştırarak okumak gerekiyor.

■ Büyüme potansiyeli dengeli şirketleri belirlenmek amacı ile şirketlerin toplam satışı ile ihracat ve iç pazar dağılımına bakılmalı.

■ Şirketin faaliyet kar marjı sektör ortalamasıyla kıyaslanmalı.

“DİP NOTLAR İHMAL EDİLMEMELİ”

Bilançolarda bir işletmenin belli bir dönemde elde ettiği tüm gelirlerle, aynı dönemde katlandığı bütün maliyet ve giderlerin önemli olduğunu hatırlatan analistler, bilançoları okurken özellikle şirketlerin kısa ve uzun vadeli finansal borçlarına göre borçluluk durumunun ortaya çıkarılmasını öneriyor. Faaliyet karında önceliğin, şirketin esas faaliyetlerinden kar elde etmesi olduğunu söyleyen analistlere göre, söz konusu verinin geçmiş yıl verileriyle karşılaştırması gerekiyor.

Öte yandan net karı, şirketin bir sonraki yıl temettü ödemesi açısından da önemli olduğu hatırlatıyor. Analistler, bütün bunların yanı sıra bilanço analizinde en doğru hareketin, bilançoları dipnotları ve geçmiş dönem verileriyle karşılaştırarak okumak olduğunu belirtiliyor

“SADECE KÂR ETMEK YETMEZ”

Nitekim gelir tablosunda tek başına net karı artmasının yanıltıcı olabileceğine dikkat çeken uzmanlar “Satışlar, faaliyet karı ve net kar beraber artıyorsa, kardaki artış daha güvenilir olur. Ayrıca şirketin kısa ve uzun vadeli yükümlülüklerinin dönen ve duran varlıklara oranı da kıyaslanmalı.

Bununla beraber şirketin net borcunun (TL/döviz) fazla olmaması, hatta net döviz varlığının yüksek olması hisse performansı açısından önemlidir” diyor. Şirketin öz kaynaklarının, ödenmiş sermayeden yüksek olmasının yatırımcı açısından oldukça önemli olması gerektiğini kaydeden analistler, bilanço analizinde şu kalemlere dikkat edilmesini öneriyor:

“Yatırımcılar kar rakamları haricinde, şirketlerin karlılıklarının ya da zararlarının bir defaya mahsus olup olmadığına (arsa satışı vs. olmuş olabilir) da bakmalı. Çünkü şirketlerin karlılıklarının ilerleyen dönemde de korunup korunamayacağı çok önemli. Bu nedenle özellikle karlılık rasyolarınm takip edilmesi gerekir. Diğer önemli unsur da maliyet kalemleri ve şirketlerin maliyetlerdeki değişimleri fiyatlarına ne kadar yansıttığı. Öte yandan bilanço haricinde şirket özelinde yatırımların olması (kapasite artırımı, yeni fabrika alımı, inşası) şirket birleşmeleri, satın almalar, yeni iş kollarına girilmesi gibi faktörler de göz ardı edilmemeli.”

hisse başına kârı yüksek 33 şirket - myfikirler.org
karı sermayesinden yüksek şirketler

Bu bilgiler ışığında net dönem karı ödenmiş sermayesinden büyük şirketler hangileri? İşte o şirketler…

Karı Sermayesinden Yüksek Şirketler (MN TL)

KodÖdenmiş SermayeNet Dönem K/ZFark
KCHOL2,53615,19312,657
EREGL3,50015,52712,027
SAHOL2,04012,0329,992
ISCTR4,50013,4678,967
GARAN4,20013,0738,873
FROTO3518,8018,450
GOZDE3857,4547,069
AKBNK5,20012,1266,926
THYAO1,3808,2136,833
karı sermayesinden yüksek şirketler
karı sermayesinden yüksek şirketler

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • karlılık

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP