İşte koronavirüste muhtemel normalleşme ve rahatlama takvimi

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Koronavirüs salgını sürecinde alınan kısıtlama kararlarının normalleşme takvimi ile beraber kısa zaman içerisinde adım adım kaldırılmaya başlanması bekleniyor.

Bir süredir milyonlarca vatandaşın gündeminde uygulanan yasakların kaldırılacağı o tarih bulunurken Kabine Toplantısı için bekleyişe geçildi. Henüz resmi bir açıklama bulunmasa da vatandaşlar detayları araştırıyor. Peki, Normalleşme ne zaman başlayacak?

NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milyonlarca vatandaş salgın sürecinde rekor seviyelere ulaşan vakaların ardından uygulamaya geçen kısıtlamaların kaldırılacağı tarihi bekliyor. Son dönemde yayımlanan günlük verilerde vakaların düşüşe geçtiği bilinirken kademeli olarak yasakların kaldırılacağı o tarih için muhtemel normalleşme adımları gündemdeki yerini aldı…

KABİNEDE BAZI İŞLETMELERİN AÇILMASI GÖRÜŞÜLECEK

Özellikle kafe-lokanta gibi işletmelerin belli kurallarla açılması söz konusu. Bu mekânların, HES kodu şartı, kişi sayısı sınırlaması ile faaliyetlerine yeniden başlayabilir.

UZMANLAR İŞLETMELERİN AÇILMASINDAN ENDİŞELİ

Kabinede görüşülecek olsa da uzmanlar, yeme içme sektörünün oluşturacağı hareketlilik ile vakaların yeniden yükselmesinden endişe duyuyor. Ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının da gevşetilmesi tartışılan konular arasında. Yasakların hangi şartlarda, nasıl bir takvimle gevşetileceğini kabine toplantısındaki değerlendirmelerin yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sahadan gelecek veriler de belirleyecek.

Yasakların tamamen kaldırılması ise aşı takvimine bağlı… Eğer mart sonuna kadar en az 15 milyon kişi aşılanırsa, toplum bağışıklığı ile birlikte kademeli olarak ‘yeni normal’ için adımlar atılacak.

MART SONU RAHATLAMA

Kısıtlamaların hangi sıra ile kaldırılacağı da konuşulmaya başlandı. Bu konuda önceliğin okullara verilmesi bekleniyor. Restoran ve kafelerin açılmasının ise okulların açılmasından sonra ele alınabileceği belirtiliyor. En riskli ve hareketli grupların aşılanmasına toplumsal bağışıklık da eklenince mart sonunda büyük bir rahatlama yaşanması öngörülüyor.

(SABAH)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster