Kayseri Şeker halka arz Para Ajansı’na özel. Tüm detaylar…

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Kayseri Şeker’in yaklaşık 2 yıldır devam ettirdiği halka arz sürecinde sona yaklaşılmak üzere Kayseri Şeker halka arz süreci 2021 ilk yarısında daha da hızlandı. Para Ajansı okuyucularına özel Kayseri Şekerin halka arzı ile ilgili sürecin detaylarında ulaşmaya çalıştık. Kayseri Şeker halka arz Tüm Detaylar haberimizde…

Kayseri Şeker halka arz Bir çok iştiraki olan Kayseri Şeker ”Panpa, Pankent, Pandoğa, Panpet, Lidaş, PanEnerji, K.Ş sigorta,” Halka arzını gerçekleştirmek için 2 yıldır çalışmalar yapıyordu 2021 ilk yarısına geldiğimizde bu süreç daha da netleşmeye başladı.

Halka arz süreci ile ilgili Şirket yetkilileri ile yaptığımız görüşmede Kayseri Şeker olarak 2 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreç tamamlanması için aracı kurumlarla görüşme sağlama aşamasında değiliz bu sürece başladık! Aracı kurum ve SPK ile görüşme sağlıyoruz Taslak izahname hazır herhangi bir sıkıntı olmaz ise en geç 10 gün içinde yayınlayacağız. Halka arz sürecini SPK onayına takip 10-20 Mayıs arasında tamamlamak istiyoruz. Ek olarak aracı kurum ile görüşmelerimizde halk arza yatırımcıların bir çok kanaldan ulaşmasını hedefliyoruz notunu düştü.

Halka arza konu olan pay sayısı

1 TL Değerli 106.000.000 nominal pay satışı gerçekleşecek. Şirketin 600.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 750.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde, 106.000.000 TL artırılarak 706.000.000 TL çıkarılmasına 106.000.000 TL Nominal değerli payların halka arzı gerçekleştirilmesi planlanmakta.

Konsorsiyum lideri

Halka arz sürecinde Konsorsiyum lideri Halk yatırım olduğu ve halka yatırım öncülüğünde bir konsorsiyum liderliğinde halka arz gerçekleşecek. Tekrar etmek gerekirse Kayseri Şekerin amacının mümkün olan bir çok yatırımcıya ulaşmak olduğunu belirtildi.

Halka arza konu olan paylar hakkında

Halka arza konu olan paylar için herhangi bir ortak satışı olmayacak. Bu da şirketin elde edeceği gelirin şirket içinde yatırımlarda değerleneceğini gösteriyor.

Halka arz olma sebebi nedir?

Halka arz geliri Şirketin yeni sermaye girişi ile şirketin sermaye yapısının güçlendirilmesi hedeflendiği şirket değerinin ortaya çıkması hedeflendiği bilinirliğin ve tanınırlığın pekiştirilmesi ve şirketin kurumsallığının artmasının hedeflenmektedir. Şirketin öncelikli hedefi sermaye ve finansal yapısının güçlendirilmesi öncelikli hedef olduğu SPK açıklamasında bildirildi.

Elde edilecek gelir nerede kullanılacak?

  • Gelirin %10-%20 bandı arasında ARGE faaliyetlerinde kullanılması: Projeler: Çerezlik tohum ıslahı projesi, Sarımsak Tohum Islah projesi, Şeker Pancarı Tohum Islah Projesi
  • Gelirin %50-%60 bandı arasında işletme sermayesi olarak kullanılması: Şirket operasyonlarını sürdürmek ve ekstra oluşacak finansman giderlerinde kurtulmak için kullanacak.
  • Gelirin %20-%30 bandı arasında alkol fabrikası yapımın da kullanılması: Kurulacak fabrikanın 159,4 Milyon TL maliyetli olması ve bu yatırımın şirketin satış hasılatına %8 katkı yapması beklenmektedir.
  • Gelirin %10-%20 bandı arasında modernizasyon harcamalarına kullanılması: Mevcut makinelerin yenilenmesi değiştirilmesi tesiste eksik kalmış bölümlerin tamamlanması planlanmakta

Dağıtım şekli nasıl olacak?

Dağıtım şekli belli olmamakla birlikte Şirket Halk Yatırımla görüşmelerde mümkün olan en çok yatırımcıya ulaşmaya çalıştığını belirtti. İzahname yayınlanmadığı için kesin olmamakla birlikte Halk Yatırım öncülüğünde konsorsiyum oluşturulacak daha önceki konsorsiyum oluşturan şirketlerin Oransal Dağıtım yöntemini tercih ettiğini bilmekteyiz. Edindiğimiz bilgilerde şirket içinde oransal mı eşit mi olsun diye istişare yapıldığı biliniyor. Sabit fiyat Oransal Dağıtıma olma ihtimali daha yüksek görünüyor.

Şirketin Taahhütleri

Şirketin SPK uyum kuralları gereği taahhütler vereceğini sizlerle paylaşmak isteriz. İzahneme yayınlanır yayınlanmaz detayları sizlere ulaştıracağız.

Şirketin Halka açıklık oranı

Şirketin halka açıklık oranı %15 olarak gerçekleşecek. Borsa kotunda işlem görmeye Yıldız Pazarda başlamak için başvuruda bulunması planlanıyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı (Cafer Sadık BORAN)

5 4 oylar
Beğendiniz mi?
guest
2 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster