DOLAR 16,3508 1.68%
EURO 17,4994 0.99%
ALTIN 974,760,90
BITCOIN 4852852,47%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

kimya sektöründe hammadde sıkıntısı! hangi şirket etkilenecek?

Kimya sektöründe hammadde sıkıntısı! Hangi şirket etkilenecek?

ABONE OL
09/03/2022 16:06
kimya sektöründe hammadde sıkıntısı! hangi şirket etkilenecek?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kimya sektöründe hammadde sıkıntısı! Hangi şirket etkilenecek? Belarus ve Rusya’dan alınan hammadde tedarik sıkıntısından dolayı bu sektörlerde gerileme yaşatacak mı?

Kimya sektöründe hammadde sıkıntısı! Hangi şirket etkilenecek?

Şirketimizin Dazkırı Acıgöl Sodyum Sülfat Tesislerimize entegre edilen 50.000 Ton/yıl kapasiteli Potasyum Sülfat Tesisi yatırımımızın 2021 yılı Kasım ayında tamamlanarak test ve deneme üretimine başladığı 11 Kasım 2021 tarihli KAP açıklamamızda duyurulmuştu.

SOP üretiminde, ithal potasyum klorür ve kendi ham maddemiz olan kristal sodyum sülfat kullanılmaktadır. Rusya ve Belarus küresel potasyum klorür piyasasının yaklaşık %35’ini temin etmektedir ve bize lojistik olarak en yakın ülkelerdir. İlk parti olarak 6.600 ton potasyum klorürün ithalatı bu nedenle Belarus’tan uygun şartlarda yapılmıştı.

İkinci parti olarak Belarus’tan tedarik edilip, Ukrayna’nın Nikolaev Limanı’ndan yüklenecek olan potasyum klorür ithalatımız savaş sebebiyle limanlar aniden kapandığı için mümkün olamamaktadır. Bu sebeple mevcut ham maddemiz tükenince SOP üretimimiz de geçici olarak durmuştur. Satışlarımız stoklarımızdan yapılmaktadır.

2021 yılı sonunda Rusya – Ukrayna arasında ilk gerginlikler başladığında potasyum klorür tedariki için alternatif kaynaklara hızla yönelinmişti. En büyük üreticilerden Alman K+S firması yetkilileriyle toplantılar yapılmış, ayrıca İsrail DSW ve Ürdün Arab Potash Company firmalarıyla görüşmelere de başlanmıştır. Ancak savaşın hızlı bir biçimde başlaması sonucu küresel ölçekte tüm emtialarda (ve de potasyum klorürde) arz – talep dengesi kaymalarına, bunun sonucu olarak hem büyük fiyat dalgalanmalarına hem de tedarik sıkıntılarına yol açmaktadır. Savaşın bitmesi veya ateşkes sağlanması durumunda Belarus’ta hazır vaziyette bekleyen malımızın ithalatı ivedi şekilde yapılacaktır. Savaşın devamı halinde tedarikimiz yukarıda belirtilen alternatif kaynaklardan sağlanacaktır. Şirketimiz bu konuda tüm piyasa hareketlerini dikkatle takip etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 


Alkım Alkali Kimya hakkında:

1948’de İstanbul’da şahıs şirketi statüsünde küçük bir imalathane ile başlayan çalışma hayatı, 1957’de limited şirket hüviyetine bürünmüş ve Alkali Madencilik Ltd. kurulmuştur. 1963’te ise Türkiye’deki sodyum sülfat işletmelerini geliştirmek için Amerikan Essex Interore Inc. ile Alkali Madencilik Ltd. arasında kurulan ortaklık sonucu Alkim Alkali Kimya A.Ş. kurulmuştur. Konunun Türkiye için önemi dolayısı ile, o tarihteki yasalar gereği, Alkim Alkali Kimya A.Ş. 8 Mayıs 1963 tarihinde 6 / 1728 sayılı özel kararname ile kurulmuştur. 

Daha sonra 1971 Yılında Amerikalı ortak Essex Interore Inc. hisselerini Kora Ailesine devrederek Ülkemizden ayrılmıştır. 

Esas sermaye sistemi uygulanmaktadır. Şirketimizin tamamı ödenmiş sermayesi 150.000.000 TL‘dir.

Halka Açık Hisse Oranı: % 50.74’tür.  

ÜRETİM KAPASİTELERİ :

Sodyum Sülfat : 420.000 Ton/yıl (% 99,5 safiyette beyaz akıcı toz halde sodyum sülfat)

Sodyum Klorür (tuz) :

Ham Tuz: 225.000 ton/yıl
Rafine sofra tuzu: 30.000 ton/yıl
Kurutulmuş gıda kalitesi granül tuz: 30.000 ton/yıl
Sıvı Magnezyum Klorür (MgCl2): 15.000 ton/yıl
Leonit (Potasyum – Magnezyum Sülfat): 5.000 ton/yıl
Magnezyum Sülfat : 3.000 ton/yıl

Kimya sektöründe hammadde sıkıntısı!
ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. (ALKIM)

SİMGE EREL

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP