Kısa ama tehlikeli bir hafta…

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Değerli Yatırımcılar,
Hafta başlangıcında, FED‘ in 3 trilyon usd lik paketi onaylaması , ABD’ li bir ilaç şirketinin Covid ilacı geliştirdiği , ilacın insanlar üzerinde ilk sonuçlarının olumlu olduğunu açıklaması ve gelişmiş ülke merkez bankalarının 0 veya negatif faizin  en iyi ihtimalle dahi  2021 sonuna kadar devam edeceğini açıklaması Amerikan ve Avrupa Borsalarında ralliye neden oldu. Dow Jones ve S&P  30 nisandaki zirveleri olan, 29700 ve 2960 zirvelerini test ettiler..ve teknik olarak bizim ikili tepe dediğimiz formasyona uyum sağladılar.. Bugünkü kapanışlar önemli olmakla birlikte, bu zirveleri aşamamaları kısa vadede %5- %10 arası düşüşler gerçekleştirmeleri ihtimallerini ortaya çıkarır..

Zira basılan paralar, iş ve sosyal hayatın yeniden açılmaya başlaması, 2. dalga korkularını körüklerken 6 aylık bilançoların özellikle gelişmiş ülkelerde iyi gelmeyeceği, işsizliğin %30 ların üzerinde olduğu bu ülkelerde borsaların zirve üzerine zirve yapması, DURUN BAKALIM BİZ NEYİ FİYATLIYORUZ ? hususunu gündeme getirecektir. O açıdan haftanın geri kalanında dikkatli olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz..

İçeriye baktığımızda ise yine 102.000 seviyelerine gelip takıldığımızı görüyoruz.. Gelişmiş ülke borsaları zirvelerini test edip olumlu haber akışına rağmen zirvelerini kıramaz iken bizde de 102.000 seviyelerinin kırılamadığını gördük..

BDDK nın almış olduğu kararlar neticesinde bir çok yabancı oyuncunun USD-TL alım satımından vazgeçerek pozisyon kapattığı, TL nin swap beklentileriyle hızla değer kazandığını gözlemlemekteyiz.7.26 zirveye bakarsak , 6.77 kurların görüldüğü bugün %11 civarında değerlenen yada değer kaybının yerine koyan bir TL var.. Yabancıların  Londra’da  önümüzdeki günlerde , TL takası olmayan NDF yani vadeli bir USD-TL paritesini future piyasada işleme koyup, vade sonunda fiziki takas olmadan yani TL ye ihtiyaç duymadan , bizdeki VIOP işlemleri gibi nakdi uzlaşma ile başlatacakları haberleri piyasalarda duyulmaya başladı..Bu durum, dolar almak için TL bulamayan yada çok pahalı bulan yabancıyı sentetik diyebileceğimiz, future( Vadeli kontratlara yöneltir) Tabi spot ile bu piyasa arasında oluşacak dengesizlik olursa , nasıl açıklanacak ona ayrıca bakacağız..Bir çok yabancı kurumun,bir bacağı TL olan işlemlerden çekildiğini görüyoruz..Bu arada USD TL için 6.77 bölgesi önemli bir destek olup kurların ilk etapta buraya kadar geri çekileceğini ve burdan tepki yapacağı da beklentilerimiz dahilindedir..Takdir edersiniz ki swaplarda USD ile değil, Eur ,Japon Yeni, İngiliz Poundu ve TL ile olacak..


Son olarak borsamızın 102.000 leri aşması için büyük hisselerimizde( banka ve holding) lerde yabancı satışlarının devam etmesi, USD bazında ,kurların %11 değer kazanmasıyla borsamızın da yabancı para birimi üzerinden değer kazanmış gözükmesi, büyük hisseler dışında kalanların aşırı prim yapmış olmaları ve piyasa değerlerinin ekonomik gerçekleri yansıtmayacak ölçüde yükselmiş olması sebebiyle 96.500-98.500 aralığına kadar yaşanabilecek bir geri çekilme için de temkinli olunmasını siz değerli yatırımcılarımızın dikkatlerine sunarız.

Yazar/ Piyasa Ustası, twitter piyasa ustası

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster