DOLAR 16,7583 -0.01%
EURO 17,5307 0.11%
ALTIN 974,04-0,20
BITCOIN 3234900,24%
İstanbul
25°

AÇIK

KALAN SÜRE

koç holding’den milyonluk pay geri alımı!

Koç Holding’den milyonluk pay geri alımı!

ABONE OL
14/10/2021 12:17
koç holding’den milyonluk pay geri alımı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Koç Holdingin Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapmış olduğu açıklamada yaklaşık 4 milyonluk pay geri alımı yaptığını bildirdi. Koç Holding’den milyonluk pay geri alımı!

Koç Holding’den milyonluk pay geri alımı!

Şirketin kamuoyuna yapmış olduğu açıklamada 12 Ekim pay geri alım haberinde yaklaşık 4 milyon pay geri alımı yaptı. 1 Temmuz’da pay geri alımına başlayan şirket, paylarını almaya devam ediyor. 12 Ekim de yaklaşık 4 milyonluk ortalama 22 TL’den alım yaptı

KOÇ HOLDİNG A.Ş. (KCHOL)

01.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 12.10.2021 tarihinde yapılan geri alım işlemleri hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Söz Konusu Geri Alımın Amacı: Şirket pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle, pay fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak

Yönetim Kurulu Karar Tarihi: 01.07.2021

Geri Alıma Konu Pay Miktarı: 3.500.000.000

Ödenecek Azami Tutar (TL): 700.000.000

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP