Konut satışlarında yıllık düşüş üçüncü ayında

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Ağustos’ta Türkiye’de 141 bin 400 konut satışı gerçekleşirken, konut satışlarında yıllık olarak yüzde 17’lik gerileme kaydedildi. Böylelikle Haziran ve Temmuz ayının ardından Ağustos’ta da konut satışlarında yıllık düşüş izlendi. Ağustos’ta yıllıklandırılmış konut satışları 1,3 milyon ile 22 ayın en düşük seviyesini gördü. İpotekli konut satışlarında düşüş devam ederken, yabancılara yapılan konut satışlarında ise artış görüldü.

Konut satışları Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 17 düşüş gösterdi.

Haziran ve Temmuz ayında konut satışları yıllık bazda gerileme kaydetmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayında satış adeti 141 bin 400 oldu. Konut satışlarında İstanbul 24 bin 286 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 13 bin 642 konut satışı ve yüzde 9,6 pay ile Ankara, 7 bin 731 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi.

Yıllıklandırılmış konut satışlarına bakıldığında ise Ağustos’ta bu rakamın 1,3 milyon düzeyinde gerçekleştiği görüldü. Böylelikle yıllıklandırılmış satışlarda 22 ayın en düşük seviyesi kaydedildi.

İpotekli konut satışları yüzde 64 düştü

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64 azalış göstererek 27 bin 375 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 636 konut satışı ve yüzde 20,6 pay ile ilk sırada yer aldı.

Sıfır konut satışlarında düşüş

İlk defa satılan konut sayısı 42 bin 639 olarak gerçekleşti

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 42 bin 639 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,2 olarak kaydedildi. İlk satışlarda İstanbul 6 bin 375 konut satışı ve yüzde 15,0 ile en yüksek paya sahip oldu.

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları ise Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azalış göstererek 98 bin 761 oldu.

Verileri Bloomberg HT’ye değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya Ağustos satışlarının beklentilerinin üzerinde geldiğini söyledi.

Yönel Maya, “Satışlar halen çok hareketli bir şekilde devam ediyor. Temmuz’daki günlük bazdaki satışlarla Ağustos’taki günlük bazdaki konut satışları aynı. Mevduat faizi yatırımcısını mutlu etmiyor ki tasarruf sahibi biraz konut tarafına kaymış durumda. Bir de yanına enflasyonu koyunca enflasyona karşı korunma amacı yine kişileri konut alımına döndürmüş gibi gözüküyor.” yorumunu yaptı.

(bloomberg)

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster