Kovid-19’a Karşı Yüzde 95 Etkili Olduğu Açıklanmıştı: ‘Noel’den Önce Aşı Dağıtımına Başlayabiliriz’

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Kovid-19’a karşı yüzde 95 oranında etkili olduğu açıklanan Pfizer/BioNTech aşısı, acil durum onayı çıkması halinde aralık ayının ikinci yarısında dağıtılmaya başlanabilir. BioNTech firmasının CEO’su Uğur Şahin, ABD’de dağıtım için yarın başvuruda bulunacaklarını, onay çıkması halinde Noel’den önce acil durumlarda kullanım için aşı tedarik edebileceklerini söyledi.

Yeni tip koronavirüse karşı yüzde 95 oranında etkili olduğu açıklanan Pfizer/BioNTech aşısının, ABD ve Avrupa birliği’nde (AB) acil kullanım amacıyla önümüzdeki aydan itibaren dağıtılabileceği ifade ediliyor. 

Almanya merkezli BioNTech firmasının CEO’su Uğur Şahin, acil kullanım izni almaları halinde aralık ayının sonlarında aşı tedarikine başlayabileceklerini söyledi.

‘Noel’den önce tedarike başlayabileceğimizi sanıyorum’

Reuters’a konuşan Uğur Şahin, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) aralık ortasında kendilerine acil durum onayı verebileceğini, AB’den de yine aralı ayının ikinci yarısında şartlı onay çıkabileceğini söyledi. Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse, aralık ayının ikinci yarısında onay alıp Noel’den önce tedarike başlayabileceğimizi sanıyorum ama bu, her şeyin yolunda gitmesine bağlı” dedi.

FDA 8-10 Aralık’ta toplanacak

Uğur Şahin, ABD’de acil durum kullanımı için yarın başvuruda bulunacaklarını da açıkladı. Reuters FDA’nın bir danışma komitesinin 8-10 Aralık tarihlerinde aşıyı ve olası acil durum onayını görüşmek üzere toplanacağını duyurdu.

(Onedio)

Etiketler:
0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster