Koza’dan kelebek mi çıkıyor? Özel Haber

Koza Altın

#KOZAL Koza Altın hissesi günü 3,5 milyar TL (30 Milyon lot ) işlem hacmi ile kapatarak rekor kırdı. Hissede gün içerisinde neler yaşandı?

Hissenin 3 Aylık ortalama işlem hacmi 4 Milyon lot işlem seviyelerinde bulunuyorken gün içerisinde gerçekleşen 30 Milyon lot işlem hacmi sonrası yatırımcıların dikkatini çeken Koza Altın günü %0,92 yükseliş ile 120.90TL fiyatından kapattı. Geçtiğimiz günlerde Karapınar Projesinden beklentilerini açıklayan KOZAL Şirketinin Gün içerisinde gerçekleşen hacim 3 Aylık ortalamanın neredeyse 8 Katı oldu. Hissede gün içerisinde 3,5 Milyar TL işlem yapıldı.

KOZAL Hissesi 2015 Yılından bu yana grafiği

Hisse gün içerisinde neredeyse tavan olacakken gelen satışlar sonrası günü %0,92 değer artışı ile kapattı. Hissenin grafiği gün içerisinde aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

KOZAL Hissesinin 5 Dakikalık oluşan grafiği.

KOZA Grubunun diğer hisseleri

#KOZAA Koza Anadolu şirketi günü %5,49 Yükseliş ile kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 3 katı olan 65 Milyon işlem seviyesinde gerçekleşti.

#IPEKE İpeke Doğal Enerji ise günü %1,40 yükseliş ile kapatırken yine işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 2 katı olan 50 Milyon işlem seviyesinde gerçekleşti.

KOZA – İPEK Davası

Geçtiğimiz yıl sonlanan davada FETÖ/PDY çatı davasının firari sanığı Koza İpek Holding eski yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında olduğu 20 sanığın yargılandığı davada karar 15 sanığa 1 yıl 13 ay ile 79 yıl 8 ay 21 gün arasında değişen sürelerde hapis cezası olmuştu.

TMSF Başkanı Haziran ayındaki röportajında yurtdışında tahkim davalarının sürdüğünü açıkladı

2020 Haziran ayında yapılan açıklamada, TMSF Başkanı Gülal, Holding’in eski yöneticisi FETÖ firarisi Akın İpek’in Londra’da açtığı tahkim davasının devam ettiğini belirterek, “Koza Grubu’yla ilgili müsadere kararı çıktı. Karar, İstinaf Mahkemesi’nde. Erciyes Anadolu’da da müsadereye kabul edilmeyen malların da müsadere edilmesine ilişkin Yargıtay kararı çıktı. Koza Grubu’nda müsadere kararı kesinleştikten sonra burası Hazine’ye devredilir. Varlık Fonu madencilik holdingi kuruyor. Oraya da devredilebilir” ifadesini kullandı.

KOZA İPEK’TEKİ HİSSELERİ MÜSADERE EDİLDİ  

Mahkeme, Cafer Tekin İpek ve Harun Ekinci’nin tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanık Ali Serdar Hasırcıoğlu’nun hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi. 

Sanıklar Cafer Tekin İpek, Melek İpek, Ebru İpek, Şaban Yörüklü ve Ali Serdar Hasırcıoğlu’nun kayyum yönetiminde bulunan Koza İpek Holding bünyesindeki payları oranındaki hisselerinin müsaderesine hükmedildi.

Hamdi Akın İpek’in Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlerde bulunan hisseleri yönünden kayyım kararının devamı kararlaştırıldı

2017’de Kayyum atanmıştı, o günden bu güne hisse değişimi

Tarihler 25 Ocak 2017 tarihini gösterdiğinde Koza Altın İşletmeleri, Ankara 6.Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Hamdi Akın İpek, Cafer Tekin İpek, Melek İpek, Pelin Zenginer, Ali Serdar Hasırcıoğlu ve Şaban Aksöyek’in üzerinde kayıtlı bulunan her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulundukları şirketlerdeki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer mal varlığı değerlerine el konulmasına karar verildiğini bildirdi

25 Ocak 2017 gününde 17 TL fiyatlarından işlem gören Koza Altın hissesi el konulmasından bu yana %605,88 artış göstererek 120 TL fiyatlarına geldi.

Yine 25 Ocak 2017 gününde KOZAA ise 2,08 TL fiyatlarından işlem görmekte idi. Günümüzde KOZAA Hissesinin fiyatı %732,69 artış göstererek 17 TL fiyatlarında işlem görüyor.

KOZAA Hissesi 2015 yılından bu yana grafiği

Kayyum atandıktan sonra şirket performansı arttı

 TMSF’ye devirden önce holdingde çalışan sayısının 1.754 iken şirkette 2019 yılında bu sayı 2.436 kişiye çıktı.

11 TON ALTIN ÜRETİYOR
FETÖ’den devralındıktan sonra altın üretiminin de arttıran şirket devrralındığında 8.4 ton altın üretiyordu. 2019’da 11 ton altın üreten KOZAL 2019 Yılında üretilen her 3 altından birini üretiyordu. Türkiye’de 2019’da toplam altın üretimi 38 tondu. Bunun 11 tonunu üreten şirket. Bu rakam Koza Altın tarafından gerçekleştirilen en yüksek üretim tutarı olmuştu.

Yatırımcıların tepkisi

Uzanların el konulan Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik yatırımcıları KOZAL’ı örnek göstererek kendi hisse senetlerinin de verilmesini istiyorlar. Devlet tarafından farklı şirketlere farklı davranıldığını ifade eden yatırımcılar devletin el koyduğu Koza altında yatırımcı kazanırken bizim paramız sıfır oldu, bizim suçumuz ne diyorlar. Koza altına ilişkin yurtdışında tahkim davalarının sürmesine karşın hisse fiyatlarının rekor fiyatlara çıkmasının olası dava kaybı durumunda devlete fazladan tazminat ödemesi olarak yansıyacağını, böyle bir risk olmamasına karşın Çukurova ve Kepez’de Uzan grubuna hak doğar diye küçük yatırımcıyı düşünmeyen yetkililer, konu Fetö/PDY ve Koza olunca bu konuda nasıl bu kadar rahatlar anlayamıyoruz diyorlar.

Gün içerisinde gerçekleşen Aracı Kurum dağılımı aşağıdaki şekilde

Koza Altın gün içerisinde aracı kurum dağılımı

Twitter’dan bizi takip etmek isterseniz

(Para Ajansı – Kaan Tabak)

4 2 oylar
Beğendiniz mi?
guest
1 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
trackback

[…] Koza Altın hissesi haberi için tıklayınız! […]