DOLAR 17,9436 0%
EURO 18,4135 -0.7%
ALTIN 1.036,840,42
BITCOIN 431124-1,30%
İstanbul
26°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

mahkeme iptal kararı verdi hisse çakıldı yatırımcı şaşkın!

Mahkeme iptal kararı verdi hisse çakıldı yatırımcı şaşkın!

ABONE OL
04/08/2022 16:34
mahkeme iptal kararı verdi hisse çakıldı yatırımcı şaşkın!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde değer kaybeden bu hissenin düşüşünün perde arkası belli oldu. Şirketten ve SPK’dan açıklama yok yatırımcı endişeli. Mahkeme iptal kararı verdi hisse çakıldı yatırımcı şaşkın!

Mahkeme iptal kararı verdi hisse çakıldı yatırımcı şaşkın!

Kızılbük hissesinde son 6 günlük düşüş serisi yatırımcının kafasını karıştırdı. Son günlerde %50 değer kaybeden hisse 90 TL’den 40 TL civarlarına geriledi. Şirket kaynaklarından herhangi bir açıklama gelmese de bu düşüşün sebebinin şirketin Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin ‘çevresel etki değerlendirmem (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada Mahkeme kararın iptaline karar vermesinden dolayı olduğu düşünülüyor.

Sinpaş, Kızılbük davasını kaybetti

Marmaris’in Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada mahkeme iptal kararı verdi. Marmarisliler, Sinpaş’a giderek ruhsatların derhal iptal edilmesini talep edecek.

Bitmeye yakın olan projenin bu karardan sonra akıbetinin ne olacağı henüz kesin değil. Projenin durması yada tamamlanmaması durumunda şirkete olan maliyetinin hisse fiyatını olumsuz etkilemesi düşüncesi yatırımcıları endişelendirmeye başladı. Konuyla ilgili herhangi bir açıklama ve kap paylaşımı olmaması da Kızılbük ve ona bağlı Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yatırımcıları bu bilinmezlik içinde endişeli ve meraklı bekleyişlerini sürdürüyor. Hem Kızılbük hem de Sinpaş GYO Borsada değer kaybetmeye devam ediyor.

Şirketin Çed raporunun sonucunu KAP’ta duyurmaması ve SPK’nında konuyla ilgili herhangi bir inceleme başlatmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıyetten Borsada işlem gören ortağı Sinpaş paylarıyla ilgili skandallar meydana gelmişti. Geçtiğimiz günlerde şirket genel müdürünün sahip olduğu payların bilgi dışı satıldığı haberi piyasalarda şok etkisi yaratmıştı. Yapılan duyuruda özetle Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik’e Tavira Securities Limited nezdindeki 85.891.620 adet SNGYO paylarından bir kısmının Sn. Avni Çelik’ in talebi ve talimatı olmadan satış yapıldığı tespit edildi. Şirketler grubunda meydana gelen bu skandallar yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor.

Çed Raporunun detayları;

Kararda, projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsamasından dolayı ÇED’den muaf tutulamayacağı vurgulandı.

Karar sonrası Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, “Sinpaş Çed davasını kazandık. Yarın saat 13.00’te İçmeler Belediye Binasının önünde toplanıp Sinpaş’a gidiyoruz. Hukuk uygulansın, ruhsatlar derhal iptal edilsin” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı.

1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı.

Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu. Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu. Belediyeyse imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemişti. Muğla Valiliğiyse devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

Mahkeme iptal kararı verdi

Mahkeme iptal kararı verdi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP