DOLAR 16,1367 0.35%
EURO 17,3133 -0.11%
ALTIN 963,01-0,32
BITCOIN 4859834,08%
İstanbul
20°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

mahkemeden gübretaş için kritik karar!

Mahkemeden Gübretaş için kritik karar!

ABONE OL
22/12/2021 15:46
mahkemeden gübretaş için kritik karar!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada TİGEM tarafından kendisine verilen 6 ay kamu ihalelerine katılamama yasağını mahkemeye taşıdı. Mahkemeden Gübretaş için kritik karar! Sonuç ne oldu? tüm detaylar haberimizde…

Mahkemeden Gübretaş için kritik karar!

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak 15.09.2021 tarihinde yapılan ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif sahibi firma ile sözleşme imzalanamaması üzerine ekonomik açıdan en avantajlı 2. teklif sahibi Gübretaş’a 15.10.2021 tarihinde sözleşmeye davet tebligatı gönderilmiştir.

Ancak ihale tarihi ile sözleşmeye davet tebligatının şirketimize ulaştığı tarih arasında ulusal ve uluslararası piyasalarda meydana gelen olağanüstü fiyat yükselişleri ve yaşanan tedarik/arz sıkıntısı nedeniyle ihale koşullarını teklif şartları ile yerine getirmek şirketimiz açısından imkânsız hale gelmiştir. Bu durumun şirketimiz açısından “aşırı ifa güçlüğü” doğurduğu, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu 10. Madde kapsamında mücbir sebep değerlendirmesi yapılarak ihalenin iptal edilmesi ve geçici teminat mektubumuzun iade edilmesi yazılı olarak talep edilmiştir.

Başvurumuz TİGEM tarafından kabul edilmemiş ve şirketimizin 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına dair karar Resmi Gazete’nin 17.11.2021 tarihli nüshasında yayınlanmıştır.

Karara karşı idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılacaktır.

Öte yandan, kamu kurumlarına yapılan ihaleli satışların, konsolide satışlarımız içindeki payı 2020 yılında %0,30, 2021 yılının ilk dokuz ayında ise %0,15 olarak gerçekleşmiştir. Bu nedenle söz konusu altı aylık yasak kararının satışlarımız üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Mahkeme TİGEM’in kararını hukuka uygun olmadığı için durdurma kararı aldı!

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak yapılan ihale kapsamında şirketimiz hakkında verilen 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmaya dair karar ve bu karara karşı şirketimiz tarafından yürütmenin durdurulması talepli dava açılacağı daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Ankara 15. İdare Mahkemesi’nce dava konusu idari işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle yasaklama kararının yürütmesi durdurulmuştur.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP