Mantıklı olmak, piyasalarla ilgili yargıda bulunmak veya alım satım yapmak için iyi bir yol değildir.

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Geçtiğimiz hafta oldukça dar bandda geçen bir piyasa gördük. Trade band marjı 2,500 puana düştü. 98,500 seviyesi ise mıknatıs özelliğini korudu.

Düşen volatilite önümüzdeki günler için sert hareketlerin olabileceğini işaret ediyor. BİST 100 analimiz için önemli başlıkları şöyle sıralayabiliriz;

• Swap anlaşması hala piyasanın beklentileri arasında. Piyasanın 96,500 ün üstündeki hareketi bu beklenti ile oluştu. Piyasanın beklentiden ziyade anlaşmayı görmek isteyeceği bir hafta bizi bekliyor.

• TL’nin zayıflaması ve USDTRY önemli bir bariyer  olan 7.00 üstündeki hareketi piyasada baskı yaratmaya devam edecek.

• Yabancıların ağırlıklı olduğu hisselerdeki yabancı satışı devam ediyor. Geçen hafta yabancı yatırımcıların TL’de temerrüde düşmesinin etkisi 8 Mayıs Cuma günü Borsa İstanbul’da çok net hissedildi. Gelen satışların tamamı nerdeyse yabancı tarafından geldi.

 • Yerli yatırımcıdan gelen talep, yabancı tarafından gelen satışları şu an için karşılıyor. Yoksa Cuma günü gelen satışlar sonrası piyasanın 96,500 lere kadar gevşemesi gerekirdi. Burada kritik soru şu olacak yerli yatırımcı talebi daha ne kadar devam edecek?

Grafikler üstünden analizimizi ise şöyle yapabilir;• Kanal içindeki hareketimiz geçen hafta aşağı yönlü kırıldı. 100,000 seviyesinin üstüne atmadığımız sürece kanal hareketinden artık söz etmeyeceğiz.

• FİBO %38.2 seviyemiz 98.138 seviyesinde. Bu seviyenin üstünde kalamazsak %23.6 olan 91,899 seviyesine doğru geri çekilme sözkonusu olabilir. 98,138 üstündeki hareket ise bizim %61.8 olan 108,000 seviyesini hedeflememize neden olabilir.

Yazar/fearless action twt

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster