DOLAR 9,49990.19%
EURO 11,07840.09%
ALTIN 549,700,33
BITCOIN 558048-3,24%
İstanbul
15°

KAPALI

05:57

İMSAK'A KALAN SÜRE

Margün Enerji halka arz detaylı inceleme !

Margün Enerji halka arz detaylı inceleme !

20 Eylül 2021 - 18:16 18:16
Margün Enerji halka arz detaylı inceleme !
0

BEĞENDİM

Margün Enerji halka arz onayı dün açıklanan SPK Bülteninde duyuruldu. Halka arzın büyüklüğü ne kadar? Taahhütler neler? Tüm detaylar…

Margün Enerji halka arz detaylar.

SPK’nın haftalık bültenine göre Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin halka arzını onaylandı. Şirketin 310 milyon TL olan mevcut sermayesi halka arzla 100 milyon TL artırılarak 410 milyon TL’ye çıkarılacak.

Halka arzda 1 TL nominal değerli payların 8,30 TL’den satışa çıkarılması kararlaştırıldı. Kodu #MAREN

Halka arz olacak payların büyüklüğü ne kadar?

Halka arz olacak paylar toplam 100 milyon TL nominal değerli pay olarak belirlenmiş durumda. Satış fiyatı da 8,30 olarak belirlenmiş. Buna göre toplam parasal büyüklük olarak 830 milyonluk bir büyüklük karşımıza çıkmakta. Bu büyüklük son dönemde yapılan halka arzların en büyüğü.

Ek satış var mı?

Ek satış bulunmamakta.

Halka arz geliri nerde kullanılacak?

Halka arz gelirinin :

 • %30-50 si yenilenebilir enerji sektöründe mevcut yatırımları güçlendirmek ve yeni yatırımlar yapmak için ve yenilenebilir enerji santrali satın alınması için kullanılacak
 • Geriye kalan kısmı ise yurtiçi ve yurtdışında rekabet gücünü artırmak için işletme sermayesini güçlendirmek için kullanılması planlanmaktadır.

Şirket tarafından verilen taahhütler neler?

Halka arzı gerçekleştirecek Esenboğa Elektrik tarafından halka arz sonrası 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı garantisi var.

Halka arz yöntemi nasıl?

Halka arz eşit dağıtım yöntemi ile 2 iş günü içinde yapılacak. Muhtemelen haftaya çarşamba perşembe talep toplaması beklenmektedir.

Hangi pazarda işlem görecek?

Halka arz sonrası şirketin Yıldız Pazarda işlem görmesi beklenmektedir.

Şirket finansalları ne durumda?

MARGÜN Enerji Hakkında

ŞİRKETİN YILLIK GELİRİ 23,6 MİLYON DOLAR ÖNGÖRÜLÜYOR

Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketin yurt içi ve yurt dışı güneş elektrik santrali proje geliştirme ve müteahhitlik hizmetleri haricinde, yalnızca güneş elektrik santrali yatırımlarından yaklaşık 25.282.868 USD yıllık toplam satış geliri ve 23.580.000 USD net gelir elde etmesi öngörülüyor. Elektrik satışlarının tamamı, 5346 ve 6094 sayılı kanunlarla belirlenmiş Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında, devlet alım garantisi ile 13,3 USDcent/kWh fiyat ile gerçekleşmekte ve bu alım garantisi santrallerin geçici kabul tarihinden itibaren 10 yıl süre ile devam etmekte. 

2020 yılında Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., yurt dışı proje geliştirme ve müteahhitlik faaliyetleri kapsamında 2 farklı proje için İtalya’da toplam 61 MWp Güneş Elektrik Santrali proje geliştirilmesi ve kurulumu amacıyla anahtar teslim esaslı KDV dahil 65.431.000 Avro toplam bedelli sözleşme imzaladı.

Esenboğa Elektrik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, 19.04.2021 tarihinde Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. arasında “Halka Arz Aracılık Ve Satış Sözleşmesi” 19.04.2021 (bugün) tarihinde imzalanmıştır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (3)
 • Anonim

  talep toplamada alım üst limiti ne kadar olur? teşekkürler

 • Ekkremm

  Hep aynı hikaye
  Halka arz olur tavan tavan gider
  Ky ye yüksekten kitleyip ortadan kaybolurlar
  Son dönem arzlarda baskentgaz ve kizilbuk hariç aynısı oldu bu ikisi de başta talep olmadığı için yükseldi herkes ona göre tedbirini alsın


HIZLI YORUM YAP