DOLAR 17,9675 0%
EURO 18,2591 -0.05%
ALTIN 1.028,550,09
BITCOIN 430315-3,55%
İstanbul
24°

AÇIK

KALAN SÜRE

metaverse ekonomisi nereye gidiyor? metaverse yatırımcısı ali bahçuvan’a sorduk
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Metaverse ekonomisi nereye gidiyor? Metaverse yatırımcısı Ali Bahçuvan’a sorduk

Metaverse ekonomisi nereye gidiyor? Metaverse yatırımcısı Ali Bahçuvan’a sorduk

ABONE OL
30/06/2022 15:26
metaverse ekonomisi nereye gidiyor? metaverse yatırımcısı ali bahçuvan’a sorduk
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Metaverse ekonomisi nereye gidiyor? Metaverse Bilgi Teknolojileri A.Ş kurucu başkanı, Metaverse yatırımcısı Ali Bahçuvan’a sorduk. Gelişmeler ne ? Metaverse platformları hakkında tüm detaylar ve daha fazlası…

Metaverse ekonomisi nereye gidiyor? Metaverse yatırımcısı ve Ekonomist Ali Bahçuvan’a sorduk.

Metaverse nedir?

Metaverse kelimesi, ‘meta’ (öte) ve ‘universe’ (evren) sözcüklerinin anlamlarının karışımından türetilen yeni bir sözcük. Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve internet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır.

‘Metaverse’ terimi ilk defa bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli ‘Snow Crash’ adlı romanında ortaya çıktı. ‘Snow Crash’te Metaverse, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış kullanıcılar tarafından deneyimlenen devasa popüler bir sanal dünyadır. Metaverse, gerçeğe yakın sanal dünya, insanların dijital avatarlarla temsil edildiği paylaşılan bir sanal alan. Sanal dünya, içindeki toplumun karar ve eylemlerine bağlı şekilde sürekli olarak büyür ve gelişir. İnsanlar tamamen sanal olarak (yani sanal gerçeklikle) metaverse’e girebilecek veya artırılmış ve karma gerçeklik yardımıyla fiziksel alanlarında onun bölümleriyle etkileşime girebilecekler.

Metaverse Bilgi Teknolojileri A.Ş kurucu başkanı, Metaverse yatırımcısı Ali Bahçuvan’a sorduk;

Bugün dünyadaki en önemli metaverse yatırımcılarının başında sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara alan Facebook gelmektedir. Nitekim Facebook bu alanda Microsoft gibi önemli yazılım şirketleriyle iş birliği anlaşmaları imzalamıştır. Ayrıca Roblox gibi oyun platformları da bu alanda büyük arge yatırımları yapmaktadır.

Bizde ülkemizde Metaverse yatırımlarıyla öne çıkan Metaverse Bilgi Teknolojileri A.Ş kurucu başkanı, Metaverse yatırımcısı Ali Bahçuvana sorduk. Metaverse dünyası nereye gidiyor?

Konuya ilişkin Ali Bahçuvan şu ifadelere yer verdi;

”Metaverse kavramı aslında dünyada çok yeni ancak gerçek kullanıcılara sorduğunuzda yaşadıkları deneyim ile internetin çok daha üstünde ilgi gösterileceği ve gelecekte internetin yerini alacağı konusunda hem fikirim.

Şu anda ar-ge ekibimizle sanaldan, çizgi filmden çıkıp gerçeğe yakın platformlar inşa etmeye başladık. Şu anki sunucu kapasiteleri çok yeterli olmasa da ilerde teknolojik gelişmelere paralel bu evrenler çok daha işlevsel olacak.

Bizim yaptığımız platformlar üzerinde gerçeğe yakın bir ortama giriyorsunuz. Diğer blockchain platformları bunu desteklemiyor ve genelde çizgi film animasyon üzerinde henüz. Ancak gerçek bir ormana, deniz kenarına veya ofis, konser ortamına girebilmek çok farklı. Bunun gözlükle deneyimlenmesi de çok daha farklı. Ortamın içinde hissedebiliyorsunuz.

Önümüzdeki dönemde güvenlik açısından gizli ve dinlenemez ortamları da dizayn edeceğiz.

Blockchain tarafında Metaverse gelişemiyor çünkü ekosistem şimdiye kadar ponzi mantığı ile çalıştı ve sadece arsaya para yatıranlara katkı sağladı. Arsa fiyatlarının bu kadar şişmiş olması da ekosistemin gelişmesini engelledi. Biz bu ekosistem üzerinde de iş geliştirdik, gerek tasarım gerekse etkileşim alanında yeni şeylere imza attık. Ancak şimdi kendi evrenimizi çok daha iyi yapabileceğimizi de öğrendik. Bu yüzden hem kendi evrenimizi inşa edip, Türkiye’ye bir katkı sağlamayı hem de diğer evrenlerde yeni iş geliştirmeyi sürdürüyoruz.”

Decentraland Arazisi ile Ne Yapabilirsiniz? | Arsa Dizaynı Yapma

Decentraland arazisi üzerinde oyun içerisinde yer alan itemleri kullanarak birçok düzenleme yapabilmeniz mümkündür. Yunan bahçesi,  yeni sahne ve çocuk gibi bağ ve bahçe süsleyebileceğiniz ekipmanları Decentraland üzerinden alabilirsiniz.

Ayrıca bu işi yapan profesyonellerden yardım alabilirsiniz. Birçok şirket ofislerini metaverse evrenine taşırken ülkemizde son zamanlarda kurduğu altyapı ve çalışmayla Metaverse Bilgi Teknolojileri A.Ş dikkat çekmekte.

Sizde bu bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz…

metaverse dünyası nereye gidiyor? metaverse yatırımcısı ali bahçuvan’a sorduk.

Para ajansından abonelerine özel yeni uygulama!

Para ajansı olarak belli teknik analiz kriterleri çerçevesinde, işlem hacmi ve hareketli ortalamalara dayalı yükselişe başlayan hisse senetlerinin grafiklerinin yayınlanacağı bir analiz çalışması başlattık. Bu hisse senetlerinin sadece isimleri paylaşılacak, ayrıca teknik analiz ve yorum yapılmayacaktır.

Ayrıca kullanıcılarımıza ve abonelerimize özel bir çok sürpriz ve yeniliğe ulaşmak için bizleri takipte kalın.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

Liste sadece aplikasyon üzerinden paylaşılacaktır

Metaverse yatırımcısı Metaverse yatırımcısı Metaverse yatırımcısı Metaverse yatırımcısı

  • metaverse

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP