DOLAR 16,7753 -0.01%
EURO 17,5098 0.06%
ALTIN 973,83-0,21
BITCOIN 3237870,01%
İstanbul
25°

AÇIK

KALAN SÜRE

nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!

ABONE OL
29/04/2022 15:12
nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor! Nurol Gayrimenkul kayıtlı sermaye tavanını %250 arttırmak için başvuru yaptığını açıkladı!

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!

Şirketimizin 29/04/2022 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında;

Sermaye Piyasası Kanunu’nun 18’nci maddesi hükmü ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun, II.18-1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde; 2022 – 2026 yılları için Şirketimiz mevcut 400.000.000.- TL (Dört Yüz Milyon Türk Lirası) kayıtlı sermaye tavanının 1.000.000.000.- TL (Bir Milyar Türk Lirası)’na artırılmasına, bu çerçevede Şirketimiz esas sözleşmesinin 7’ncı maddesinin ekteki şekilde tadiline uygun görüşleri için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

paraajansı 

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Nurol kayıtlı sermaye tavanını yüzde 250 artırıyor!
Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP