#OYAK Oyak Çimento’dan Sermaye Artırımı

Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

OYAK Çimento Hakkında

Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 fabrikada, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento, verimlilik, yaratıcılık ve kâr odaklılık ilkeleriyle çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan lider bir topluluktur.

Aralık 2015 itibarıyla Pazar payı %15,3 olan OYAK Çimento 6 şirketinin toplam 11,3 milyon ton klinker üretimiyle Türkiye klinker üretim kapasitesinin %15’ini ve toplam 21,6 milyon ton çimento üretimiyle Türkiye çimento üretim kapasitesinin %16’sını temsil etmektedir.

Şirketin son bir yıllık grafiği yukarıdaki şekildedir.

OYAK bugün 8,78 TL ile güne başladı. 8,78TL ile 8,90 TL fiyat aralığından işlem görmektedir. Düne göre %2,18 artış mevcuttur.

Şirketin piyasa değeri 10.275.769.887,26 TL’dir. Ortalama 3 aylık hacmi ise 21,18M lottur. Şirket yıllık 56,79%, aylık 4,71%, haftalık 3,13% artış göstermiştir.

Şirketin KAP’a yaptığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

Şirketimiz’in Adana Çimento Sanayii Türk A.Ş. , Aslan Çimento A.Ş., Bolu Çimento Sanayii A.Ş. ve Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketlerini devralarak birleşmesi nedeniyle ödenmiş sermayesi 1.159.793.441 TL’ye ulaşmış olup kayıtlı sermaye tavanı 200.000.000 TL olarak devam etmektedir.

Şirketimiz Yönetim Kurulu toplantısında,

Birleşme nedeniyle aşılan kayıtlı sermaye tavanının 1.500.000.000 TL olarak belirlenebilmesi amacıyla şirketimiz esas sözleşmesinin “Pay ve Payın Devri ve Şirket Sermayesi” başlıklı 7. Maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine,

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu’na müracaat edilerek uygun görüş ve izinlerin alınmasını takiben esas sözleşme değişikliği izni alınmak üzere T.C. Ticaret Bakanlığı’na müracaat edilmesine, alınan görüş ve izinler çerçevesinde diğer resmi merciler nezdinde yapılacak tüm işlemler için şirket yönetiminin yetkili kılınmasına ve yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında ilgili işlemlerin pay sahiplerinin onayına sunulmasına karar verildi.

Bu kapsamda 12.01.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kuruluna başvuruldu.

Başvurumuz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 19.01.2021 tarihinde onaylanmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

(Para Ajansı, Kader TEZ)

3.2 5 oylar
Beğendiniz mi?
guest
10 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
İsmail GÖK

Başarılarının devamını dileriz.

Murat

İnşaallah bu yıl ortaklarını üzmez.

Şahin Özben

PEKİ BUNUN OYAK ÜYELERİNE SAPLAYACAĞI NEMA ORANI NEDİR? NE KADAR PAY DAĞILIMI OLACAK VE ÜYELERİNİN NEMASINA NE KADAR YANSITILACAKTIR, BEKLENTİLERİMİZ ÇOK OLUMLU YÖNDE

Anonim

Bakalım üyelerine hakkını verecekmidir üyesi olduhumuz bu kurum. Hayal kırıklıgını ikinci kez yaşatmamanız dileğiyle sayın oyak…

Hüseyin yılmaz

Üyelerine pay dagıtımında Adaletli olınmasını ikinci kez hayal kırıklılıgı yaşatılmaması dileğimle hayırlısı olsun

Ahmet Acarel

Her sermaye artırımında ve birleşmede iştiraklerin payı azalıyor. Bu sermaye artırımı ı ver birleşmeler neden bu aylarda yapılıyor ağustos Eylül gibi olmuyor nema hesaplamaları olacağı zaman yapılıyor. Bütün zarar eden kuruluşları almak zorunluluğu mu var. Madem alacaktı nız milli piyanoyu alsaydınız tüm alacağınız çimento fabrikalarında daha fazla geliri olurdu biz iştiraklerede daha fazla pay düşerdi. Tabi işinize gelmez bu

Mehmet

Oyak üyelerini gözetecek mi aynı şekilde artış yapacak mi

Aydin

Yeter artık büyümeyi üyeleriniz büyüsün birikimlerimizlen bir daire bile alamıyoruz

Aşkın Kılınç

Birazda üyelerinin hakkını gözet. Kul hakkı yeme,oyakta kayyum olmadığını göster, sayın gn.md.

cevat

Koskoca oyak çimento kağıdının değeri 8-9 tl.mi?yazık sadece göltaş çimento tek başına 40-45 tl.de gezerken lütfen bu kadarda ayağa düşürmeyin.bence şirketlerin değeri ve itibarı fiatıyla değerlendirilir.