#PGSUS Pegasus tahtası yeniden işleme açıldı!

Pegasus Hissesi güne hareketli başladı. Borsa İstanbul’da ilk seansın açılması ile birlikte devre kesen hissede neler oluyor?

Analistlere göre sabah saatlerinde Tacirler yatırım teorik eşleşme dakikalarında yanlışlıkla 240 Bin lot emir girerek hisseye alım emri iletti. Ardından hissenin teorik eşleşmesi %9 yükseliş gösterdi.

Hisseye devre kesici uygulandı ve tek fiyattan işlem görmeye başladı. Hisseye devre kesici uygulandıktan yarım saat sonra tahta işleme geçici olarak kapatıldı ve incelemeye alındı.

Yapılan incelemeler sonrası hisseye iletilen tüm emirler iptal edildi.

Borsa istanbul tarafından yapılan bildirimde “PGSUS.E sırasında gerçekleşen tüm işlemler ve bekleyen tüm emirler BİAŞ Yönetmeliğinin 33/b maddesi uyarınca iptal edilecektir. İptal işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılış saatine ilişkin duyuru yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Hissenin oluşan grafiği

Hisse 13 Ocak gününü 74.30 TL seviyesinden kapatırken günü 79.10 TL ile açtı. Hatalı işlem iptali için gelen talepler sonrası Borsa İstanbul işlem iptali için inceleme başlattı.

İddialara göre Tacirler Yatırım 290 Bin lot alım emri verdikten sonra panik ile 50 bin lot sattı ve hisse tekrardan 76.30 TL seviyesine geriledi.

Hissenin son 2 günde oluşan grafiği

Hissenin aracı kurum dağılımı

Yatırımcılar şikayetçi

Sosyal medyada karar sonrası tepkiler büyüdü. Yatırımcılar başkasının yaptığı hatalı işlemlerden yatırımcıların etkilenmesinden dolayı şikayetçi.

Borsa İstanbul tahtayı yeniden işleme açtı!

Borsa İstanbul tarafından yapılan bildirimde önce gerçekleştirilmiş işlemler ve bekleyen tüm emirler iptal edildi. Hisse 14:00 itibari ile işleme yeniden açılacağı belirtildi.

Yapılan açıklama aşağıdaki şekilde;

PGSUS.E sırasında bir üyenin maddi hata nedeniyle işlem iptal talebinin incelenmesi nedeniyle sıra saat 10:18:56’da işleme kapatılmıştır. Yapılan inceleme sonrasında işlemlerin iptal edilmesine karar verilmiş olup sıranın kapatıldığı ana kadar gerçekleşen tüm işlemler ve sırada bekleyen tüm emirler BİAŞ Yönetmeliğinin 33/b maddesi uyarınca iptal edilmiştir. 
Sıra saat: 14:00′ da işleme açılarak sırada 14:00 – 14:15 saatleri arasında açılış seansı yapılacak ve sıra saat 14:20’den itibaren Sürekli İşlem bölümünde yeniden işleme açılacaktır.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster