DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4769711,91%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

rakamların diliyle ekonomi !

Rakamların diliyle ekonomi !

Rakamların diliyle ekonomi özel haberimiz sizlerle Bir yandan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş söylentileri bir yanda Kovid-19 pandemisi diğer yanda ise küresel ölçekte yaşanan enflasyonist baskılar gündemdeki yerini korurken doğru kıyas nasıl yapılır?

ABONE OL
21/02/2022 16:30
rakamların diliyle ekonomi !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir yandan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş söylentileri bir yanda Kovid-19 pandemisi diğer yanda ise küresel ölçekte yaşanan enflasyonist baskılar gündemdeki yerini korurken vatandaşlar ülkeler arasında ekonomik göstergeler kapsamında kıyas yapıyor Peki rakamlar bize ne kadar doğru söylüyor? Özel haberimiz sizlerle

Rakamların diliyle ekonomi özel haberimiz sizlerle Bir yandan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş söylentileri bir yanda Kovid-19 pandemisi diğer yanda ise küresel ölçekte yaşanan enflasyonist baskılar gündemdeki yerini korurken vatandaşlar ülkeler arasında ekonomik göstergeler kapsamında kıyas yapıyor peki doğrusu ne?

Ekonomi bilimi bilinen en yaygın tanımı ile kıt kaynaklar ile sonsuz ihtiyaçların optimize edilmesini amaçlayan sosyal bir bilim dalıdır. Her ne kadar ihtiyaçların sonsuzluğu konusu tartışmaya açık bir kavram olsa da teorik olarak bazı varsayımlar yapılmak zorundadır.

Peki son zamanlarda küresel ölçekte yaşanan bu kadar yoğun gündem arasında Türkiye ekonomisinde makroekonomik göstergeler bizlere neler söylüyor kısaca bakalım.

Özellikle bazı siyasi aktörler tarafından dile getirilen ve kamuoyunda gündem olan Türkiye ekonomisinin diğer ülkeler ile kıyaslanması konusunda yapılan paylaşımlar tartışmaları beraberinde getirdi. Avrupa’da enflasyonun 5’e katlandığı 150 Euroluk malın 750 euroya mal olduğu gibi paylaşımlar sosyal medya mecraalrında gündem oldu. Peki işe iktisadi açıdan bakarsak yapılan bu kıyaslama ne kadar gerçeği yansıtıyor veya doğru ve güvenilir bir kıyaslama yapmak için nasıl bir ölçüt kullanmalıyız?

Bu noktada ölçüt olması açısından son dönemlere küresel ölçekte artışa geçen petrol fiyatları ve akaryakıt fiyatları ölçüt olarak en kullanışlı araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun için yöntemimizi şu şekilde belirlememiz doğru olacaktır. Aynı malı Türkiye’de bir asgari ücretli tüm geliri ile almış olsa ne kadar mal almış olacak ve karşılık olarak bir İngiliz aynı malı tüm geliri ile almış olsa ne kadar mal almış olacak şeklinde değerlendirebiliriz

Türkiye’de son yapılan asgari ücret zammı ile birlikte 4250 TL’ye yükseldi. Benzin fiyatları ise son gelen zamlarla birlikte 15,50 TL seviyelerinde basit bir hesapla bir asgari ücretli tüm geliri ile akaryakıt almış olsa

4,250/15,50 = 274 litre akaryakıt almış olacaktır.

Aynı hesabı İngiltere için yapacak olursak net bir asgari ücret yerine saat başı gelir düşünüldüğünde 23 yaş üstü bir çalışan İngiltere de yaklaşık 10 sterlin kazanmakta günlük 8 saatten ayda toplam 25 gün çalıştığı düşünülürse yaklaşık 2000 sterlin gibi bir gelir elde etmiş olacaktır. İngiltere’de yaklaşık 1,50 sterlin

2000/1,50 = 1,333 litre akaryakıt almış olacaktır.

Kıyaslama için tek bir göstergeye göre yapılan değerlendirmede ortalama bir İngiliz tüketici ortalama bir Türk tüketiciden yaklaşık 6 kat daha fazla tüketim gücüne sahip durumdadır.

Şüphesiz bu çalışmada diğer koşullar sabitken varsayımı altında bir çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan karşılaştırmaların her ülkenin kendi standartlarına göre yapılması ve belli bir standart çerçevesinde değerlendirme yapılması daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi  

Rakamların diliyle ekonomi Rakamların diliyle ekonomi Rakamların diliyle ekonomi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • ekonomik

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP