DOLAR 18,0884 0.01%
EURO 18,2547 -0.16%
ALTIN 1.020,07-0,12
BITCOIN 414731-1,51%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket rekor bedelli kararından vazgeçti! neler oldu?

Bu şirket rekor bedelli kararından vazgeçti! Neler oldu?

ABONE OL
13/06/2022 12:03
bu şirket rekor bedelli kararından vazgeçti! neler oldu?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket rekor bedelli kararından vazgeçti! Neler oldu? Şirket KAP’a yapılan açıklamayla bedelli sermaye artırımından vazgeçildiğini duyurdu. Çemaş Döküm #CEMAS tarafından yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde…

Çemaş Döküm #CEMAS rekor bedelli kararından vazgeçti! Neler oldu?

Şirket tarafından KAP’a yapılan rekor bedelli hakkında yapılan açıklamanın detayları;

Yönetim Kurulumuz 10.06.2022 tarihinde yaptığı toplantısında

Şirketimizin 2021 yılında çıkarılmış sermayesinin 474.000.000 TL‘den 791.000.000 TL’ye nakden artırılması sürecinde hazırlanarak 26.02.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu(KAP) sistemi üzerinden duyurduğumuz “Bedelli Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Raporu”‘nda Bağlı Ortaklığımız BND Elektirik Üretim A.Ş. tarafından 2.010.000 USD (15.694.100 TL) bedelle yapılması öngörülen, Osmaniye–Kahramanmaraş illeri sınırındaki  Üçgen Hidroelektrik Santralının (Üçgen HES) bulunduğu alana 2,39 MWp gücünde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması yatırımı için, Enerji Piyasası Kurulu (EPDK) tarafından sadece 68,3 kWp gücünde bir GES kurulumu için izin çıkmıştır. 

Bu kurulu güç seviyesinde   bir GES kurmanının fizibıl olmayacağı anlaşıldığından, söz konusu yatırımın  yatırım planımızdan çıkarılmasına  dolayısı ile yatırımın sağlanması için BND Elektrik Üretim A.Ş. de şirketimizin yatırım tutarı kadar yapmayı öngördüğü sermaye artırımından vazgeçilmesine, karar verilmiştir.

Çemaş rekor bedelli sermaye artırımı detayları

rekor bedelli

Yönetim Kurulumuzun 02.12.2020 tarihli kararı uyarınca sermaye artırımına ilişkin Sermaye Piyasası Kuruluna 10.12.2020 tarihinde sermaye artırım izahnamesinin onaylanmasına ilişkin başvurumuz 25.02.2021 tarihinde 474.000.000 TL artırım yerine 317.000.000 TL artırım şeklinde revize edilmiş ve SPK tarafından 25.02.2021 tarihli toplantısında onaylanmıştır. Söz konusu onaya ilişkin bildirim SPK’nın 26.02.2021 tarih ve E-29833736-105.01.01.01-2541 sayılı yazısı ile Şirketimize tebliğ edilmiştir. Sermaye artırımına ilişkin SPK tarafından onaylanan İzahname, mevzuat gereği bu izahnamenin ekinde 31.12.2020 tarihi itibarıyla hazırlanan finansal tablolar bulunması gerektiği için, söz konusu finansal tablolar bugün (01.03.2021) seans kapandıktan sonra açıklanacak ve akabinde SPK tarafından onaylanan izahname KAP’ta duyurulacaktır. Bedelli sermaye artırımında rüçhan haklarının kullanımına ilişkin açıklamalar aşağıdadır:

– Şirketin mevcut pay sahiplerinin bedelli sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak payları, sahip oldukları payları oranında ve nominal bedel üzerinden 02.03.2021 ile 16.03.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle alma hakkı bulunmaktadır.

– Yeni pay alma haklarının kullanımında, bir payın nominal değeri 1 Türk Lirası olup, 1 adet pay 1 Türk Lirası’ndan satışa arz edilecektir.

– Yeni pay alma haklarını kullanmak isteyen ortaklarımız yatırım hesaplarının bulunduğu aracı kurumlara başvurarak yeni pay alma bedellerini yatıracaklardır. Pay bedelleri QNB Finansbank A.Ş., Kadıköy Rıhtım Şubesi nezdinde münhasıran bu sermaye artırımında kullanılmak üzere açılan 97771697 (IBAN: TR14 0011 1000 0000 0097 7716 97) no’lu “özel” hesaba aktarılmak üzere tam ve nakit olarak aracı kurumlar nezdindeki yatırım hesaplarına yatırılacaktır.

-İhraç edilecek paylar kaydileştirme esasları çerçevesinde MKK tarafından hak sahipleri bazında kayden izlenecek olup, payların fiziki teslimi yapılmayacaktır. Kaydi paylar hak kullanım süresi boyunca hak kullanımını takiben MKK düzenlemeleri çerçevesinde kayden teslim edilecektir.

– Bu sermaye artırımında yeni pay alma hakkını kullanmak istemeyen ortaklarımız bu haklarını yeni pay alma hakkı süresi içinde satabilirler.

– Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar “Borsa’da Satış” yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satışa sunulacak payların tamamının satışının 2 iş gününden önce tamamlanması durumunda satış sona erdirilecektir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar

Bedelli Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirket ortakları eğer dilerlerse rüçhan hakkını kullanarak yeni hisse senetlerinden paylarına düşen oranda satın alabilirler. Eğer istemezler ve sermaye artırımına katılmamaya karar verirlerse olan rüçhan haklarının borsada satışını gerçekleştirebilirler. Bu satış işlemini gerçekleştiren ortakların dolayısı ile şirketteki hisseleri azalacaktır. Rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15, en çok 60 gündür.

Bedelli Sermaye Artırımı Özellikleri ve Avantajları

Bedelli sermaye artırımına giren şirket, şirketin tüm ortaklarına üzerlerine düşen pay kadar hisse alabilme imkanı tanır. Şirketin halihazırdaki ödenmemiş ve öz sermayesi artış gösterir. Bedelli sermaye artırımı yapan şirketin piyasa değeri yükselir. Yapılan bedelli sermaye artırımında ortaklara sunulan rüçhan hakları kısıtlanabilir ve bu haklar yeni yatırımcılara tanınabilir.

Bedelli sermaye Artırımında Şirkete Sağlanan Avantajlar Nedir?

Asıl amacı şirket sermayesini artırmak olan ve bu nedenle yapılan bu işlem esasında işleme giren şirkete ek bir finansman kaynağı sunar. Bedelli sermaye artırımını tercih eden ve bu yola giren şirketler, değerlerinin artmasına denk olarak sermayeye olan ihtiyaçlarını da karşılarlar.

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gerek Duyar?

“Bedelli sermaye artırımı ne demek?” sorunun cevabı içerisinde de sık sık yer aldığı gibi şirketler ek bir finansmana ihtiyaç duyduklarında bedelli sermaye artırımı yoluna girerler. Şirkete yapılan yeni yatırımlar sonunda o şirketin fon ihtiyacı duyması durumu ve ihtiyaç duyulan bu fon şirketi bedelli sermaye artırımına doğru götürür. Yapılan bu işlem şirketin piyasa değerini etkilemektedir.

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlamamaktadır. Ancak, Bedelsiz Sermaye Artırımının en önemli avantajlarından biri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirketlere sağladığı vergi avantajıdır. Diğer bir avantaj ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayelerini güncelleyebilmeleridir. 

rekor bedelli rekor bedelli rekor bedelli rekor bedelli

rekor bedelli

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

  • bedelli

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP