DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4705080,56%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

gündem olan sermaye artırımı! rekor bedelli tamamlandı! şimdi ne olacak?
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Gündem olan sermaye artırımı! Rekor bedelli tamamlandı! Şimdi ne olacak?

Gündem olan sermaye artırımı! Rekor bedelli tamamlandı! Şimdi ne olacak?

ABONE OL
13/02/2022 12:39
gündem olan sermaye artırımı! rekor bedelli tamamlandı! şimdi ne olacak?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gündem olan sermaye artırımı! Rekor bedelli tamamlandı! Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile sermaye artırımının tamamlandığını duyurdu. Yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde…

Gündem olan sermaye artırımı! Rekor bedelli tamamlandı! Şimdi ne olacak?

Ekiz Kimya #EKİZ KAP’a yaptığı açıklama ile sermaye artırımının tamamlandığını duyurdu. Yapılan açıklamanın detayları;

Şirketimiz Yönetim Kurulu 10.02.2022 tarih (bugün) 2022/4 sayılı toplantısında;

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 08.07.2021 tarihli toplantısında alınan kararı ve 04.02.2022 tarihli Sermaye Piyasası Kurulu ihraç belgesi onay kararı doğrultusunda; Şirketimizin 35.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 7.177.729 TL olan çıkarılmış sermayesinin, Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği’nin 13’üncü maddesinde belirtilen “tahsisli satış” yöntemi ile mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış bedeli 14.999.995,92- TL olacak şekilde, toplam 2.106.741-TL nominal değerli payların 7,12-TL birim pay fiyatından Murat TÜRKAL’a satış işlemi, 10.02.2022 tarihinde Borsa Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) çerçevesinde tamamlanmıştır. Şirketimiz tarafından tahsisli sermaye artırımı kapsamında, toplam 14.999.995,92-TL fon sağlanmıştır.

Nakden ve tahsisli olarak artırılan 2.106.741- TL nominal değerli payların ihracı, ilgili düzenlemeler çerçevesinde tamamlanarak, bedelleri nakden ve tamamen ödenmiş olması sebebiyle, sermaye artırım işlemlerinin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğleri çerçevesinde tamamlanmasına bağlı olarak Şirketimizin esas sözleşmesinin sermayeye ilişkin 6. maddesinin tadil metnine uygun görüş verilmesini teminen Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun uygun görüşünün alınmasını takiben onaylı tadil metninin ticaret siciline tescil ve ilan edilmesine,

İş bu karar kapsamında, her türlü iş ve işlemin gerçekleştirilmesi için Yönetimin yetkili kılınmasına, karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Rekor bedelli beklenen şirketler! Buraya tıklayarak habere ulaşabilirsiniz…

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar

Bedelli Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirket ortakları eğer dilerlerse rüçhan hakkını kullanarak yeni hisse senetlerinden paylarına düşen oranda satın alabilirler. Eğer istemezler ve sermaye artırımına katılmamaya karar verirlerse olan rüçhan haklarının borsada satışını gerçekleştirebilirler. Bu satış işlemini gerçekleştiren ortakların dolayısı ile şirketteki hisseleri azalacaktır. Rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15, en çok 60 gündür.

Bedelli Sermaye Artırımı Özellikleri ve Avantajları

Bedelli sermaye artırımına giren şirket, şirketin tüm ortaklarına üzerlerine düşen pay kadar hisse alabilme imkanı tanır. Şirketin halihazırdaki ödenmemiş ve öz sermayesi artış gösterir. Bedelli sermaye artırımı yapan şirketin piyasa değeri yükselir. Yapılan bedelli sermaye artırımında ortaklara sunulan rüçhan hakları kısıtlanabilir ve bu haklar yeni yatırımcılara tanınabilir.

Bedelli sermaye Artırımında Şirkete Sağlanan Avantajlar Nedir?

Asıl amacı şirket sermayesini artırmak olan ve bu nedenle yapılan bu işlem esasında işleme giren şirkete ek bir finansman kaynağı sunar. Bedelli sermaye artırımını tercih eden ve bu yola giren şirketler, değerlerinin artmasına denk olarak sermayeye olan ihtiyaçlarını da karşılarlar.

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gerek Duyar?

“Bedelli sermaye artırımı ne demek?” sorunun cevabı içerisinde de sık sık yer aldığı gibi şirketler ek bir finansmana ihtiyaç duyduklarında bedelli sermaye artırımı yoluna girerler. Şirkete yapılan yeni yatırımlar sonunda o şirketin fon ihtiyacı duyması durumu ve ihtiyaç duyulan bu fon şirketi bedelli sermaye artırımına doğru götürür. Yapılan bu işlem şirketin piyasa değerini etkilemektedir.

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Dev şirket dev bedelsiz! %1879 Rekor kırılabilir! Buraya Tıklayarak habere ulaşabilirsiniz…
paraajansi logo s
Rekor Bedelli

Rekor Bedelli Rekor Bedelli Rekor Bedelli Rekor Bedelli Rekor Bedelli Rekor Bedelli Rekor Bedelli

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP