DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4364091,46%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirket rekor oranda sermaye azaltımına gidiyor!

Bu şirket rekor oranda sermaye azaltımına gidiyor!

ABONE OL
10/06/2022 16:10
bu şirket rekor oranda sermaye azaltımına gidiyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Turcas Petrol şirketinin kamuoyuna yaptığı açıklamada %30 oranında iştiraki olan RWE & Turcas Güney Elektrik şirketinin 437 Milyon TL sermaye azaltımına gideceğini bildirdi. Bu şirket rekor oranda sermaye azaltımına gidiyor!

Bu şirket rekor oranda sermaye azaltımına gidiyor!

Şirket ödenmiş esas sermayesi olan 1.599.681.920 TL’nin, zararlar sonucunda bilançoda oluşan açığı kapatmak amacıyla ve tamamı geçmiş yıl zararlarından karşılanmak üzere 437.061.155 TL tutarında azaltılarak 1.162.620.765 TL’ye indirilmesine karar vermiştir. İlgili sermaye azaltımı RTG’nin geçmiş yıl zararlarından karşılanacağı için Turcas Petrol A.Ş. (“Şirket”) nezdinde herhangi bir nakit etkisi olmayacağını açıklamalarında belirttiler.

Turcas Petrol Şirketinin Konuyla İlgili Kap açıklaması;

%30 oranındaki iştirakimiz RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin (“RTG”) Yönetim Kurulu, gelecek iş planlarının değerlendirilmesi neticesinde RTG’nin tamamı ödenmiş esas sermayesi olan 1.599.681.920 TL’nin, Türk Ticaret Kanunu’nun 474. maddesinin 2. fıkrası uyarınca zararlar sonucunda bilançoda oluşan açığı kapatmak amacıyla ve tamamı geçmiş yıl zararlarından karşılanmak üzere 437.061.155 TL tutarında azaltılarak 1.162.620.765 TL’ye indirilmesine karar vermiştir. İlgili sermaye azaltımı RTG’nin geçmiş yıl zararlarından karşılanacağı için Turcas Petrol A.Ş. (“Şirket”) nezdinde herhangi bir nakit etkisi yaratmayacak olup, işlem sonrasında RTG’nin geçmiş yıl zararlarının eritilerek RTG’nin temettü ödeyebilme statüsüne erişmesi hedeflenmektedir.  İşlem tamamlandığında Şirketimizin RTG sermayesinde sahip olduğu pay oranında (%30) herhangi bir değişiklik olmayacaktır. (TURCAS PETROL A.Ş. TRCAS)

Sermaye azaltımı nedir?

Sermaye azaltımı 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun (“TTK”) 473-475 maddelerinde düzenlenir. Bir anonim şirketin sermayesi (i) sermayenin bir kısmını pay sahiplerine iade etmek ve (ii) şirket zararını kapamak amacıyla azaltılabilir.

Bunun yanı sıra sermaye azaltımı, azaltılan kısmın yerine bedelleri tamamen ödenecek yeni paylar çıkarmak suretiyle sermaye artırımı ile eş zamanlı olarak da yapılabilir.

Sermaye azaltımı yapılabilmesi için esas sözleşmenin tadil edilmesi gereklidir. Yönetim kurulu söz konusu sermaye azaltımına ilişkin bir tadil metni hazırlar.

Sermaye azaltımı kararı genel kurulun yetkisindedir. TTK m. 408/1, a’ya göre, söz konusu yetki genel kurulun devredilmez yetkileri arasında yer alır.

Yönetim Kurulu sermaye azaltımının amacını, kapsamını ve yöntemini içeren bir rapor hazırlayarak, genel kurula sunar. Bu rapor sermaye azaltımı kararı ile birlikte tescil ve ilan edilir.

Sermaye azaltımında azaltılacak miktara ilişkin çeşitli sınırlamalar öngörülür. TTK m. 332 uyarınca, tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye elli bin Türk Lirasından ve kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi yüz bin Türk Lirasından aşağı olamaz. Sermaye bu maddede belirtilen parasal sınırlardan aşağıda bir değerde azaltılamaz. Sermaye azaltımı pay sahiplerinden bazılarının pay senetlerinin iptal edilmesi yolu ile veya genel kurul tarafından öngörülen orandan payların nominal değerinin azaltılması suretiyle yapılabilir. Her iki yöntemde de pay senetleri şirkete geri verilir.

TTK m. 475 uyarınca sermaye azaltımının ticaret siciline tescili için gerekli belgeler ibraz edilmelidir.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı

sermaye azaltımına gidiyor!
sermaye azaltımına gidiyor! sermaye azaltımına gidiyor!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP