DOLAR 17,9633 0%
EURO 18,2775 0.04%
ALTIN 1.028,950,13
BITCOIN 434431-2,49%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

%1940 rekor sermaye artırımı iptal oldu! yatırımcıları şaşkın!

%1940 rekor sermaye artırımı iptal oldu! Yatırımcıları şaşkın!

ABONE OL
08/06/2022 23:06
%1940 rekor sermaye artırımı iptal oldu! yatırımcıları şaşkın!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

%1940 rekor sermaye artırımı iptal oldu! Yatırımcıları şaşkın! Şirket KAP’a yaptığı açıklama ile sermaye artırımı iptalini duyurdu. Yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde…

Casa’dan hem bedelli hem bedelsiz %1940 rekor sermaye artırımı iptal oldu! Yatırımcıları şaşkın!

Casa rekor sermaye artırımı kararı vermişti!

Şirket tarafından açıklamada şu ifadelere yer verilmişti;

Sermaye artırımının 49.000.000 TL ‘sinin iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artışı ile hissedarlara dağıtılmasına,
Kalan 46.100.000 TL ‘nin hissedarlardan bedelli sermaye artırımı ile karşılanmasına,
Esas sözleşme değişikliği için Sermaye Piyasası Kurulu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurulmasına ve gerekli izinlerin alınmasından sonra esas sözleşme tadil metninin toplanacak ilk genel kurulun onayına sunulmasına,
Esas sözleşmenin “Sermaye ve Pay Senetleri ” başlıklı 6. Maddesinin ekli şekilde tadil edilmesinin kabul edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Rekor sermaye artırımına ne oldu?

Şirket hem bedelli hem bedelsiz kararından vazgeçti! Yapılan açıklamanın detayları;

Şirketimiz Yönetim Kurulu ‘nun 06.05.2022 tarih ve 4 numaralı kararı uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu ‘na yaptığı başvurumuz üzerine,

Şirket sermayesinin 4.900.000-TL ‘den 100.000.000-TL ‘ye çıkarılmasına ilişkin başvurumuz 26.05.2022 tarih ve 26/774 sayılı Sermaye Piyasası Kurulu kararı ile işlemden kaldırılmıştır.

İş bu husus yapılacak ilk Genel Kurul ‘un bilgi ve onayına sunulacaktır.

Saygılarımızla. 

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar

Bedelli Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirket ortakları eğer dilerlerse rüçhan hakkını kullanarak yeni hisse senetlerinden paylarına düşen oranda satın alabilirler. Eğer istemezler ve sermaye artırımına katılmamaya karar verirlerse olan rüçhan haklarının borsada satışını gerçekleştirebilirler. Bu satış işlemini gerçekleştiren ortakların dolayısı ile şirketteki hisseleri azalacaktır. Rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15, en çok 60 gündür.

Bedelli Sermaye Artırımı Özellikleri ve Avantajları

Bedelli sermaye artırımına giren şirket, şirketin tüm ortaklarına üzerlerine düşen pay kadar hisse alabilme imkanı tanır. Şirketin halihazırdaki ödenmemiş ve öz sermayesi artış gösterir. Bedelli sermaye artırımı yapan şirketin piyasa değeri yükselir. Yapılan bedelli sermaye artırımında ortaklara sunulan rüçhan hakları kısıtlanabilir ve bu haklar yeni yatırımcılara tanınabilir.

Bedelli sermaye Artırımında Şirkete Sağlanan Avantajlar Nedir?

Asıl amacı şirket sermayesini artırmak olan ve bu nedenle yapılan bu işlem esasında işleme giren şirkete ek bir finansman kaynağı sunar. Bedelli sermaye artırımını tercih eden ve bu yola giren şirketler, değerlerinin artmasına denk olarak sermayeye olan ihtiyaçlarını da karşılarlar.

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gerek Duyar?

“Bedelli sermaye artırımı ne demek?” sorunun cevabı içerisinde de sık sık yer aldığı gibi şirketler ek bir finansmana ihtiyaç duyduklarında bedelli sermaye artırımı yoluna girerler. Şirkete yapılan yeni yatırımlar sonunda o şirketin fon ihtiyacı duyması durumu ve ihtiyaç duyulan bu fon şirketi bedelli sermaye artırımına doğru götürür. Yapılan bu işlem şirketin piyasa değerini etkilemektedir.

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Şirket Hakkında

1976 yılında, Karsusan Karadeniz Su Ürünleri Sanayi A.Ş. unvanıyla Türkiye Sınai Kalkınma Bankası önderliğinde, Türkiye’nin geri kalmış bölgelerindeki yörelerinin ürünlerini emek yoğun sanayi ile değerlendirmek üzere, Dünya Bankası’ndan sağladıkları kredi kullandırılarak vergi, resim, harç istisnası, %100 gümrük muafiyeti ve yatırım indirimi gibi teşviklerden faydalanılarak, Halka Açık Anonim Şirket statüsünde kurulmuştur.

1976 yılından 2014 yılına kadar balık unu ve balık yağı üretimi ile sektörünün öncü firmalarından biri olarak faaliyetlerine devam etmiş olan şirket mevsimsel konjonktüre bağlı olması hasebi ile ciro üretemez duruma gelmiş ve Borsa Yönetim Kurulunun 2015 yılındaki kararı gereği payları Yakın İzleme Pazarı ‘na alınmıştır.

2019 yılında yapılan yönetim değişikliği paralelinde Sermaye Piyasaları Kurulu ve Ticaret Bakalığı izinleri alınarak şirketin ünvanı CASA EMTİA PETROL KİMYEVİ VE TÜREVLERİ TİC. A.Ş. olarak değiştirilmiş ve ana faaliyet konusu emtia ticareti ve istasyon işletmeciliği olarak tadil edilerek ciro üretmeye başlamıştır.

rekor sermaye artırımı

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz. Rekor Sermaye Artırımı, Rekor Sermaye Artırımı, Rekor Sermaye Artırımı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP