DOLAR 15,9523 0.67%
EURO 16,9119 0.37%
ALTIN 946,500,65
BITCOIN %
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

rusya temerrüde düşer mi? piyasalarda meraklı bekleyiş!

Rusya temerrüde düşer mi? Piyasalarda meraklı bekleyiş!

ABONE OL
16/03/2022 13:20
rusya temerrüde düşer mi? piyasalarda meraklı bekleyiş!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya temerrüde düşer mi? Yaptırımlar nedeniyle ekonomik şok yaşayan Rusya’nın bugün 117 milyon dolarlık dış borç faizi ödemesi gerekiyor. Fitch, “ödeme ruble cinsi olursa temerrüt olur” uyarısında bulundu. 

Rusya temerrüde düşer mi? Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert yaptırımlarla karşılaşan ve ekonomik şok yaşayan Rusya için kritik gün geldi.

Rusya’nın bugün 117 milyon dolarlık dış borç faizini ödemesi gerekiyor ancak Moskova’dan dış borç ödemelerinin Rus rublesi cinsinden ödenebileceğine dair açıklamalar gelmişti.

Bu nedenle, borcun döviz yerine ruble cinsi olarak ödenmesi durumunda ülkenin temerrüde düşüp düşmeyeceği tartışılıyor.

Rusya’dan hükümetin dolar ve euro cinsi borçlarının toplamda yaklaşık 40 milyar dolar olduğu ve bunun yarıya yakınının yabancılara olduğu tahmin ediliyor.

Rus şirketlerinin ise toplamda 105 milyar dolarlık döviz cinsi borcu bulunuyor.

rusya temerrüde düşecek mi? kritik gün geldi…

PUTİN’DEN KARARNAME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “dost olmayan” ülkelerdeki şirketlere borçların sadece ruble cinsinden ödenmesini öngören bir kararnameye iki hafta önce imza atmıştı.

Bu açıklama sonrasındaki ilk tahvil geri ödemesi bugün olduğu için, uluslararası piyasalarda gözler bu ödemeye çevrildi.

Moskova, 640 milyar dolarlık merkez bankası rezervinin yaklaşık yarısı Batı ülkeleri tarafından dondurulduğu için, yaptırım uygulayan ülkelere ödemeleri ruble cinsi yapabileceğini açıklamıştı.

Ruble cinsi ödemenin kabul edilmemesi durumunda temerrüt için 30 günlük teknik süre başlayacak.

rusya için 'kader günü' fitch'ten temerrüt uyarısı

FITCH’TEN UYARI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya’nın dolar cinsi kupon ödemelerini ruble olarak yapması durumunda temerrüde düşeceği uyarısında bulundu.

Fitch, Rusya’nın ruble cinsi tahvil ödemeleri için de uyarıda bulundu ve 2 Mart tarihli ruble cinsi tahvil geri ödemesinin yurt içi yerleşiklere yapıldığını ancak yurt dışı yerleşiklere yapılmadığını aktardı ve 30 günlük temerrüt süresine işaret etti.

Fitch Ratings, 2 Mart’ta ve 9 Mart’ta aldığı kararlarla Rusya’nın yabancı para cinsi kredi notunu toplamda 12 kademe birden düşürerek ‘temerrüde yakın’ olduğuna işaret eden ‘C’ seviyesine çekmişti.

Diğer büyük kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s de Rusya’nın notunu ‘temerrüde yakın’ kategorisine çekmişti.

temerrüt nedir temerrüde düşmek ne anlama gelir temerrütün anlamı

Temerrüt nedir?

Temerrüt, alacaklı veya borçlu taraflarından birinin borcunu veya yükümlülüğünü zamanında ve usulüne göre yerine getirmemesi durumunu ifade eder. Bu sorumluluk genellikle karşılıklı olarak imzalanan sözleşmelerin taraflara yüklediği edimlerin yerine getirilmemesi halinde ortaya çıkmaktadır.

 Temerrüt hukuki olarak borçlu ve alacaklının temerrüdü şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Alacaklı temerrüdü, alacaklının ifa edilmek istenen edimi kabul etmemesi şeklinde tezahür ederken borçlu temerrüdü borçlanılan edimin zamanında ve uygun şekilde ifa edilmemesidir. Borcun ifası mümkün iken ifa ve ifayı kabulde gecikme temerrüt için yeterli olmaktadır. Temerrüt için ayrıca kusur aranmamaktadır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın 

Rusya temerrüde düşer mi? Rusya temerrüde düşer mi? Rusya temerrüde düşer mi?

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • rusya

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP