DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4377031,79%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

sağlık sektöründe korkutan gelişme, felaket olur!

Sağlık sektöründe korkutan gelişme, felaket olur!

ABONE OL
08/07/2022 11:35
sağlık sektöründe korkutan gelişme, felaket olur!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlıkta şiddet vakaları nedeniyle ‘süresiz iş bırakma’ eylemi gündemde. Covid vakalarının ve yeni hastalıkların baş gösterdiği bu dönemde böyle bir kararın gerçekleşmesi durumunda felaket kaçınılmaz olacaktır. Sağlık sektöründe korkutan gelişme! felaket olur

Sağlık sektöründe korkutan gelişme! felaket olur

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, yaptıkları eylemlerin iktidar tarafından dikkate alınmadığını vurguladı. Uğur, Ekrem Karakaya’nın da katledilmesiyle süresiz iş bırakma eylemini gündeme aldıklarını ifade etti.

korkutan gelişme!

Sağlıkta şiddeti katalog suçlara dahil eden yasal düzenleme, 12 Mayıs’ta, sağlık meslek örgütleri ve muhalefetin “yetersiz” eleştirilerine karşın Meclis’te kabul edilerek yasalaştı. Ancak sağlıkta şiddet verileri, doktorların haklılığını ortaya çıkardı.

Sağlık-Sen’in verilerine göre sadece mayısta şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısı 21 oldu. Bu olayların 33 failinden 17’si hakkında işlem yapılmadı; gözaltına alınan 12 saldırgan serbest bırakıldı. 2021’de toplam 316 sağlık çalışanı şiddete uğrarken, bu sayı 2022’nin ilk beş ayında 184’e ulaştı. 197 saldırganın 70’i hakkında adli işlem yapılmadı, gözaltına alınan 47 kişi serbest bırakıldı. Doktor Ekrem Karakaya’nın görevi sırasında katledilmesi ise tepkileri doruğa çıkardı. Sağlık çalışanları dün ve bugün iş bırakırken, “süresiz işbırakma eylemi” de gündeme geldi. 

“KAYBEDECEK VAKİT YOK”

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, “Etkili bir yasa olmadıkça, vatandaş kışkırtıldıkça şiddet bitmez” dedi. Yaptıkları eylemlerin iktidar tarafından dikkate alınmadığını, Karakaya’nın da katledilmesiyle süresiz iş bırakma eylemini gündeme aldıklarını kaydeden Uğur, “Kaybedecek vakit yok. Eksik personel ve liyakatsiz yöneticiler, uzun çalışma saatleri ve nöbetler, malzeme eksikliğinden yapılamayan ameliyatlar, vatandaşın sağlık hakkını ortadan kaldırıyor. Bizler hakkımızı ararken aynı zamanda vatandaşın da sağlık hakkı için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“BAKANLIK KAPI DUVAR”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu üyesi Taner Balbay, en büyük isteklerinin sağlıkta etkili şiddet yasası olduğunu vurgularken yasal düzenlemeye karşın hiçbir şeyin değişmediğini belirtti. Hekimlere yapılan fiziksel ve sözlü saldırıların cezasız kaldığına dikkat çeken Balbay, “Bir hâkimi, savcıyı tehdit edenin tutuksuz yargılanması mümkün mü? İki günlük işbırakma eylemini bakanlık dikkate almaz, adım atmazsa, hekimler süresiz iş bırakmaya gidecek. 30 Haziran’da Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yapmamıza izin vermediler. Bakanlık kapı duvar. Bakan bizimle görüşmedi. Sağlık çalışanlarının güvencesi kalmadı. Hekimler ya mesleği bırakmayı ya da ülkeyi terketmeyi düşünüyor” ifadelerini kullandı. (kaynak: cumhuriyet)

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

paraajansı 

korkutan gelişme!

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz; Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP