#SASA yine çok hareketli, hissede neler oldu?

Haftanın başından bu yana yükselişiyle endekse en fazla katkıyı veren SASA, bugün endekslerin düşüşüyle tabana doğru giderken tekrar yükselişe geçti.

Dün işlem gününü tavan fiyattan kapatan hisse bugün endekslerin öğle saatinde yaşanan düşüşle taban fiyattan sonra tekrar toparlamaya başladı.

Borsa İstanbul, küresel piyasalardaki yön değişiminin etkisiyle dalgalı bir işlem gününü geride bıraktı. Yılbaşından itibaren yatırımcısının yüzünü güldüren gün içerisinde SASA hisseleri ise bugün kazanımlarının bir kısmını geri vererek günü +4.41% artışla 41.70 TL’den kapadı. Hisse gün aralığında 39,16 – 43,86 TL arasında fiyat değişmeleri yaşadı.

Hissenin bir yıllık grafiği

Şirket geçtiğimiz günlerde Bilançosunu açıkladı.

#SASA Satışlar geçen seneye göre %82, Brüt kar %245, Favök %352 arttı. Brüt kar marjı geçen seneye göre %10, Favök marjı %12 arttı .

Net kar %71, Net kar marjı %32 azalmış (finansal gider kaynaklı). Şirket yatırımlar ile faaliyetlerini büyütürken yüksek kredi kullanımı nedeni ile net karda azalma görünüyor. Şirket Faaliyetlerini teşvik, büyüme ve krediler ile iç içe sürdürüyor.

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde SASA’ ya tedbir getirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, SASA payları 23/02/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 09/03/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Şirket dağıtılacak kar payı tutarının ise 290 Milyon TL olduğunu açıkladı.

24.02.2021 tarihli bildiride SASA kar payı ödeme şeklinin Nakit Kar Payı Ödeme Şekli ile ödenmeyeceğini, Pay Biçiminde Ödeme yapılacağını duyurdu. Şirket dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bildiride pay biçiminde dağıtılacak kar payı oranının %34,9 olup, kar payı tutarının ise 290 Milyon TL olduğunu açıkladı. 1 TL paya isabet eden kar payı tutarı ise 0.34 TL’ dir.

Temettü dağıtımı yönetim kurulunun teklifinden sonra genel kurul onaylandığında kesinleşeceğini biliyoruz. Bugün SASA Kamuyu Aydınlatma Platformu‘na Genel Kurul toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Gündem de 2020 yılı kâr / zararının kullanım şeklinin, dağıtılacak kâr ve kazanç payları oranlarının belirlenmesi de bulunuyor.

3.9 10 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster