DOLAR 15,9819 0.85%
EURO 16,9127 0.41%
ALTIN 948,060,82
BITCOIN 4822153,29%
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

sermaye artırımı hak kullanım tarihleri açıklandı dikkat!

Sermaye artırımı hak kullanım tarihleri açıklandı dikkat!

ABONE OL
14/02/2022 11:37
sermaye artırımı hak kullanım tarihleri açıklandı dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermaye artırımı onaylanan bu şirketten açıklama! Sermaye artırımından elde edilen rüçhan hakkı kullanım tarihleri şirket tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda açıklandı. Sermaye artırımı hak kullanım tarihleri açıklandı dikkat!

Sermaye artırımı hak kullanım tarihleri açıklandı dikkat!

Şirketimizin 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 90.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit

karşılığı ve %200 oranında olmak üzere 180.000.000 TL artışla 270.000.000 TL’ye yükseltilmesine ilişkin başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştı. Sermaye artırımından elde edilen rüçhan hakkı kullanım tarihleri şirket tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda açıklandı.


A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.AVOD

Artırılan Sermayeyi Temsil Eden Payların NiteliğiKaydi Pay
Ödeme Tarihi17.02.2022 * Sermaye artırımı varsa yeni payların, payları Borsa‘da işlem gören pay sahiplerinin hesaplarına gireceği, sermaye azaltımı varsa hesaplarından çıkacağı tarih.
Kayıt Tarihi16.02.2022 * Borsada işlem gören tipteki payların hak sahiplerinin belirlendiği tarih.

-Yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkı) kullanılmasından sonra kalan paylar 2 iş günü süresince nominal değerin altında

olmamak kaydıyla Borsa Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir.

Yeni pay alma haklarının kullanımı ve kalan payların Borsa’da halka arzından sonra satılamayan pay kalması halinde, söz konusu payların tamamı, payların Borsa’da satış süresinin bitişini takip eden 3 (üç) iş günü içinde halka arz fiyatının ortalamasından aşağı olmamak üzere Nazım Torbaoğlu tarafından bedelleri tam ve nakden ödenerek satın alınacaktır.

Rüçhan hakkı nedir?

Bir şirketin mevcut pay sahiplerinin, şirketin bedelli sermaye artırımı yapılması durumunda oluşacak olan yeni payları öncelikli olarak satın alma hakkı ‘’rüçhan hakkı’’ denmektedir.

RÜÇHAN

Bedelli sermaye artırımında, şirket mevcut ortaklarına yeni ihraç edilecek hisselerden alma hakkı tanır. Buna “RÜÇHAN HAKKI” denir. RÜÇHAN: Üstünlük, Öncelik demektir. Ortaklar, yeni hisselerden, kendi payları oranında öncelikli alım yapabilir. Yeni gelen hisselerin Alım Fiyatı, genel kurul kararıyla belirlenen Rüçhan Hakkı Kullandırma Fiyatı ile belirlenir ve genellikle 1TLdir. Sermaye artırımına katılmak istemeyen ortaklarsa kendilerine tanınan rüçhan haklarını borsada satabilirler. (Bunun için bölünme tarihinde, en az 15gün süreyle, Rüçhan Pazarı açılır, Hisse Kodunun yanına R harfi yazılır. Bu pazarda ortaklar rüçhan paylarını, oluşacak fiyata göre satabilir)

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Rüçhan Hakkı Nasıl Hesaplanır?

  • Mevcut Lot Sayınız: Elinizde bulunan, bölünmeden önceki lot sayınızı temsil eder.
  • Bölünme Oranı: Şirketin açıkladığı Rüçhan Hakkı Kullanım Oranıdır ve yüzdeyle (%) ifade edilir.
  • Rüçhan Fiyatı: Bunu da şirket açıklar. Uzun hali: Rüçhan Hakkı Kullandırma Fiyatıdır. Yani mevcut ortaklar Yeni Hisse senetlerini kaç TLden alacaklarını gösterir. Genelde 1TLdir.
  • Hisse Fiyatı: aslında hesaplama Hissesinin bölündüğü günün bir önceki seansındaki Ağırlıklı Ortalama Fiyatına göre yapılmaktadır. Fakat bu hesaplamalar yatırımcıları bilgilendirme amacıyla olduğundan ve genelde önceden yapıldığından, bu alana tahmini bir hisse fiyatı yazılır. Bir başka değişle hissenizin kaç TL fiyattan bölüneceğini tahmin ediyorsunuz?
  • Kazanılacak Lot: MEVCUT LOT x (BÖLÜNME ORANI/100) (Bölünmeden önceki lot sayınızla bölünme oranının 100e bölünmesinin çarpımıdır)
  • Bölünme Sonrası Toplam Lot: MEVCUT LOT + KAZANILACAK LOT
  • ÖDENECEK BEDEL = KAZANILACAK LOT x RÜÇHAN FİYATI (Bedel nakit olarak ödenir)
  • BÖLÜNME SONRASI YENİ FİYAT: BÖLÜNME ÖNCESİ FİYAT / (1+(BÖLÜNME ORANI/100)) (Hisse bölününce, hissenin lotu artar, sermayesi artar ancak hissenin fiyatı bölündüğü oranda düşer. Bu hesap hisse adı ve özellikleri bilinmeden hesaplanan en basit ve en yakın yöntemdir.)

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP