DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4811693,23%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

sermaye artırımı kararı %190 yaramadı!! hisse %30 düştü!

Sermaye artırımı kararı %190 yaramadı!! Hisse %30 düştü!

ABONE OL
03/04/2022 11:39
sermaye artırımı kararı %190 yaramadı!! hisse %30 düştü!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermaye artırımı sonrası düşüş Borsa İstanbul’da çok konuşulan konular arasında yer alan yatırımcıların bedelli kararı sonrası şaşırdığı hisselerden olan Ard Yazılım hissesinde %30 değer kaybı dikkat çekiyor. Borsa İstanbul’da yer alan hisselerden olan ard yazılım %30 değer kaybetti. Bedelli sermaye artırımı ne zaman? Hisse ne kadar düştü? Bedelli sermaye artırımı ne zaman? Tüm detayları ile Sermaye artırımı sonrası düşüş… Sermaye artırımı sonrası düşüş

Sermaye artırımı sonrası düşüş

Şirketimizin 170.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %194,11764 oranında 330.000.000 TL arttırılarak 500.000.000 TL’ye çıkarılması işlemine ilişkin olarak, ekteki İzahname’nin onaylanması amacıyla 17 Şubat 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yapılmıştır.

Kurul’a yapılan kayda alma başvurusu incelenecek olup, ekte sunulan izahname Kurul tarafından henüz onaylanmamıştır. Kurul’un incelemesi sonucu izahnamenin onaylanması durumunda SPK onaylı izahname ayrıca Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda ilan edilecektir.

Şirket Adı:  ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. Sermaye artırımı sonrası düşüş

Sektör:  Bilişim ve Yazılım

Faaliyet Alanı:  Şirketin ana faaliyet konusu bilişim teknolojileri ve buna bağlı altyapı yatırımları olup her türlü bilgisayar yazılımı, donanımı, bilişim, iletişim, telekomünikasyon, internet ve sistem entegrasyonu alanlarında geliştirme, üretim, mühendislik, müşavirlik ve Ar-Ge, projesi çalışmaları yapmak; her türlü teknik destek, bakım, tamir, servis, montaj hizmetlerini yürütmek, gerektiğinde bunlarla ilgili teknik servisler kurmak, tüm bilişim teknolojisi geliştirme hizmetlerini üretmek, pazarlamasını yapmak, belgelendirme süreçlerini yürütmek, danışmanlık ve müşavirliğini yapmak; yurt içi ve yurt dışı alım ve satımını yapmak. Bilgisayar Yazılımları, Bilgisayar donanımları, Bilgisayar ağlan, Telekom ağları, haberleşme sistemleri, kablosuz ağ cihazları, kablolu veya kablosuz veri iletişim cihazları, uydu cihazları, yerel ve geniş alan ağları, kablolama ve network cihazlarının geliştirilmesi, üretimi, kurulumu, bakım onarım, teknik servis, internet servisleri, ham madde, mamul, yarı mamul ile sarf malzemeleri, yedek parçaları ve bunların montajı, makine ekipman ve cihazların temsilciliğini almak, Elektronik veya mekanik güvenlik sistemleri, sistemlerle ilgili analiz ve fizibilite tasarımı, anten sistemlerinin malzeme ve yedek parçalarının yurt içinde ve yurt dışında alışını ve satışını yapmak, kiralamak. Bu alanlarda Projelendirme ve danışmanlık hizmetleri sunmak, ihale komisyonuna teklif vermek, taahhütlerde bulunmak. Savunma ve Korunma Teknolojileri, Güvenlik ve Kamera Sistemleri, Sağlık Bilişim Sistemleri, Enerji Teknolojilerinin yazılım ve donanımın geliştirilmesi ve üretilmesi, yedek parçalarının imalatı, bakım, onarım ve teknik desteğini sağlamak, danışmanlığını ve müşavirliğini yapmak, yurt içi ve yurt dışı alım satımını yapmak, Avrupa Birliği, Tübitak, Kosgeb, Üniversiteler, Teknoparklar, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile ortak Araştırma- Geliştirme (Ar-Ge) projelerini yürütmek ve danışmanlığını yapmak. Her konuda ihtiyaç duyulan teknolojik Ar-ge faaliyetleri ile ilgili teknoloji transferi yapmak. Ulusal ve uluslararası ürün ve hizmet üretimi yapan firmaların teknik müşavirliğini, mümessilliğini, acenteliğini, distribütörlüğünü, yetkili satıcılığım yapmak, resmi ve özel sektörde konusuyla ilgili her türlü ihalelere girmek, ulusal ve uluslararası firmalar ile iş birliği yapmak, Her türlü Belgelendirme (TS EN ISO IEC, CE, vb.) süreçlerini yürütmek ve danışmanlığını yapmak.

Sermaye artırımı sonrası düşüş

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XU100, XUTUM, XUTEK, XBLSM, XYUZO, XSIST, X100S, XYLDZ, XTKJS, X100C, XKTUM, XK100, XK050, XK030, XK030EA

Kayıtlı Sermaye:  500.000.000

Ödenmiş Sermaye:  170.000.000

Halka Arz Tarihi:  29.01.2020

Halka Açıklık Oranı (%):  75

Bedelli Sermaye artırımı

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar.

Bedelli Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirket ortakları eğer dilerlerse rüçhan hakkını kullanarak yeni hisse senetlerinden paylarına düşen oranda satın alabilirler. Eğer istemezler ve sermaye artırımına katılmamaya karar verirlerse olan rüçhan haklarının borsada satışını gerçekleştirebilirler. Bu satış işlemini gerçekleştiren ortakların dolayısı ile şirketteki hisseleri azalacaktır. Rüçhan hakkı kullanım süresi en az 15, en çok 60 gündür.

Bedelli Sermaye Artırımı Özellikleri ve Avantajları

Bedelli sermaye artırımına giren şirket, şirketin tüm ortaklarına üzerlerine düşen pay kadar hisse alabilme imkanı tanır. Şirketin halihazırdaki ödenmemiş ve öz sermayesi artış gösterir. Bedelli sermaye artırımı yapan şirketin piyasa değeri yükselir. Yapılan bedelli sermaye artırımında ortaklara sunulan rüçhan hakları kısıtlanabilir ve bu haklar yeni yatırımcılara tanınabilir.

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP