DOLAR 16,7716 0.07%
EURO 17,5020 0.04%
ALTIN 975,940,00
BITCOIN 3214590,18%
İstanbul
23°

AÇIK

KALAN SÜRE

şi̇şecam hisselerinde hareketlilik!

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik!

ABONE OL
25/05/2022 12:58
şi̇şecam hisselerinde hareketlilik!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik! Türkiye Şişe ve Cam Fabrikası hisselerinde yukarı yönlü hareketlilik başladı! Hareketliliği neler etkiliyor? Detaylar haberimizde!

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik! Şişecam hisselerinde pay geri alımı devam etmekte. 26 Şubat tarihinde pay geri alımına başlayan ŞİŞECAM pay toplamaya devam ediyor. KAP’da yapılan son açıklamada 5.350.000 adet pay alımı yapıldığı bildirildi. Yapılan açıklama şu şekilde:

26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 23 Mayıs 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 23 Mayıs 2022 tarihinde 18,93 TL-19,44 TL fiyat aralığından (ortalama 19,20 TL) 5.350.000 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 78.600.598 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,57).

şişecam'ın grup şirketleriyle birleşmesine onay
ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik!

ŞİŞECAM’da yaşanan yukarı yönlü hareketlilikten önce KAP’da yapılan bir açıklamada 1.050.000 CHF yani güncel kurla 17.771.344 TL değerinde yapılan iş anlaşması şu şekilde bildirildi:

8 Kasım 2021 tarihinde yapılmış olan KAP açıklamasında, Basalia Teknolojisi’ne yatırım yapılmasına ve bu kapsamda bu alandaki araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemek amacı ile 7CBasalia firması ile global bir şirket kurmak üzere bir mutabakat protokolü imzalanmasına karar verildiği bilgisi verilmişti. Bu kapsamda 1.050.000 CHF sermaye ile İsviçre’de kurulan 7Cbasalia Global AG şirketinin tescil işlemi tamamlanarak kuruluş işlemleri tamamlanmış ve şirketimiz %10 oranında iştirak etmiştir.

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik!

Şişecam Hakkında

Şişecam, Türkiye’nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla İstanbul’un Paşabahçe semtinde 4 Temmuz 1935’te kurulan cam fabrikasıdır. Fabrikanın bu semtte kurulmasıyla birlikte Paşabahçe semti cam üretimi ile anılır olmuştur.

Şişecam Topluluğu ana faaliyet alanları cam ve kimyasal üretimi olan bir sanayi topluluğudur. Topluluk düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile cam hammaddeleri üretimini (kum, dolomit, kalker, feldspat, soda ve krom bileşiklerini) kapsayan işkollarında Türkiye’de lider konumdadır.

Ekim 2020’de Şişecam’ın iştirakleri olan ancak ayrı şirketler olarak faaliyet yürüten Anadolu Cam, Denizli Cam, Trakya Cam, Soda Sanayii ve Paşabahçe markası, Şişecam’la tek çatı altında birleşti

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik!

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

SİMGE EREL

ŞİŞECAM hisselerinde hareketlilik!

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi paraajansı

paraajansı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP