DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4736221,09%
İstanbul
29°

AÇIK

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

şişecam pay geri alım kapsamında mayıs’ta 5 milyon lot geri aldı!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Şişecam pay geri alım kapsamında Mayıs’ta 5 milyon lot geri aldı!

Şişecam pay geri alım kapsamında Mayıs’ta 5 milyon lot geri aldı!

ABONE OL
13/05/2022 16:19
şişecam pay geri alım kapsamında mayıs’ta 5 milyon lot geri aldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa’nın dev şirketlerinden olan Şişecam pay geri alım programı kapsamında Mayıs ayında toplam da 5 milyon lotluk pay geri alım yaptı.

Şişecam Pay geri alım programını 2021 yılında başlatmıştı yaklaşık 1 yıldır devam eden süreç kapsamında Mayıs ayında 5 milyon lot geri aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi.

26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 12 Mayıs 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 12 Mayıs 2022 tarihinde 19,23 TL-19,5 TL fiyat aralığından (ortalama 19,41 TL) 3.434.062 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 70.307.375 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,30).

Şişecam pay geri alım

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre

Şişecam pay geri alım

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi. paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor!

borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!
Şişecam pay geri alım

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • şişecam

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP