DOLAR 16,3218 1.5%
EURO 17,4532 0.82%
ALTIN 973,310,75
BITCOIN 4844022,02%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

smart güneş enerjisi teknolojileri halka arz oluyor! tüm detaylar

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz oluyor! Tüm detaylar

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz oluyor! Halka arz olacak paylar ne kadar? Halka arz fiyatı belli mi? Halka arz yöntemi oransal mı eşit mi? Halka arz geliri nerde kullanılacak Tüm detaylar...

ABONE OL
08/03/2022 12:56
smart güneş enerjisi teknolojileri halka arz oluyor! tüm detaylar
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz onayı bekleyen şirketler artmaya devam ediyor Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz oluyor! Halka arz olacak paylar ne kadar? Halka arz fiyatı belli mi? Halka arz yöntemi oransal mı eşit mi? Halka arz geliri nerde kullanılacak? Halka arz ne zaman? Tüm detaylar

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz oluyor! Halka arz olacak paylar ne kadar? Halka arz fiyatı belli mi? Halka arz yöntemi oransal mı eşit mi? Halka arz geliri nerde kullanılacak Tüm detaylar…

Smart Güneş Enerjisi şirket hakkında

Anahtar teslim kurulum hizmetleri ve PV modül üretimi alanlarında Avrupa’nın önde gelen entegre güneş enerjisi şirketlerinden Smart Güneş Teknolojileri olarak, ticari ve perakende kullanıcılarına geniş yelpazede güneş enerjisi çözümleri sunmaktayız.

2009 yılında kurulan ve merkezi İstanbul’da olan şirketimiz; Türkiye, Almanya, ve Ukrayna’da bulunan ofisleri ve Gebze’de 23.500 m² alan üzerinde kurulu üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Gebze, Kocaeli’deki üretim tesisimizde arazi ve çatı güneş enerjisi santrallerinde kullanılmak üzere kristal silikon hücre bazlı yüksek verimli fotovoltaik güneş paneli üretilmektedir.

Yıllık 1200 MW üretim kapasitesine sahip, 23.500 m2 kapalı alana kurulu son teknoloji otomatik üretim hatlarımızda Multi Busbar, PERC, Half-Cut Cell ve Bifacial teknolojileri kullanılarak, verimliliği yüksek, üstün kaliteli güneş paneli üretimi gerçekleştirilmektedir.

VİZYONUMUZ

Yenilenebilir enerji alanında Avrupa’nın önde gelen yatırım ve mühendislik firmalarından biri olarak vizyonumuz; değer mühendisliği çözümlerine bağlı kalarak, müşteri ve yatırımcılarımıza en iyi hizmeti verecek bir şirket kültürü oluşturmaktır.

MİSYONUMUZ

Güneş enerjisi sektöründe etki yaratan büyümeyi farklılaşarak gerçekleştirmek, paydaş değerlerini gözeterek sürekli kurumsal gelişimi sağlamak, yerli üretime katkı sağlayarak ekonomik kalkınmaya destek olmak, yeşil bir gelecek hedefiyle Dünya için değer üretmek.

Halka arz detayları

Şirket çıkarılmış sermayesini 127.500.000 dan 153.000.000 a çıkarılması nedeniyle artırılacak 27.500.000 TL nominal tutarlı payları halka arz edecek

Ayrıca şirket Smart Holding’e ait 6.340.000 TL nominal tutarı payları halka arz edecek

Toplam halka arz büyüklüğü 31.840.000 TL tutarlı nominal paylar halka arz edilecek

Ek pay satışı var mı?

Talep fazla gelmesi durumunda Smart Holding paylarından 6.368.000 TL nominal tutarlı paylar halka arz edilecek. Ek satışlarında gerçekleşmesi durumunda toplam arz büyüklüğü 38.208.000 TL nominal tutarlı paylar halka arz edilmiş olacak.

Halka arz yöntemi eşit dağıtım mı oransal mı?

Taslak izahnameden elde edilen bilgilere göre halka arzın oransal dağıtım yöntemi belirlenmiş durumda. 3 iş günü talep toplamanın yapılması planlanan halka arzın satış fiyatı henüz belirlenmiş değil

Hisse kodu ve işlem göreceği pazar hangisi?

İşlem kodu SMRTG olan şirket Yıldız Pazar’da işlem görmek için başvuruda bulundu

Aracı kurum hangisi?

QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve TSKB eş liderliğinde bir konsorsiyum tarafından halka arz faaliyetleri yürütülecek

Halka arz ne zaman?

SPK’da arz onayı bekleyen Smart Solar için ne zaman onay geleceği merak konusu. halka arz onayı ve diğer tüm güncel bilgiler için bizleri takipte kalmaya devam edin.

smart güneş teknolojileri, türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında
Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz

Halka arz geliri nerde kullanılacak?

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre halka arzdan elde edilecek gelirin;

 • %30-40 kadarlık bölümü ile hücre yatırımı
 • %3-5 lik kısmı ile AR-GE ve ÜR-GE faaliyetleri
 • %30-40 kadarlık bölümü ile işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve mevcut kredilerin kapatılması,
 • %2-3 dikey entegrasyon geliştirme faaliyetleri
 • %3-5 lik kısmı ile ise yatırım geliştirme ve teknolojik yatırımlarda kullanılacak.

Halka arz sonrası verilen taahhütler neler?

 • Şirket ve halka arz eden pay sahibi tarafından 12 ay boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacak
 • Dolaşımdaki payların artmasına yol açacak girişimde bulunulmayacak
 • 6 ay süreyle tekrar geri alım kapsamındaki paylar satışa konu edilemeyecek
 • İhraççı pay sahipleri 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir fiyattan satış yapmayacaklarını taahhüt etmiş durumdalar.

Şirket finansalları ne durumda?

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz
Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz

Halka arzlara katılırken dikkat edilmesi gerekenler

Halka arz edilen şirketler yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Peki halka arza katılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Son dönemde birçok küçük yatırımcı borsa ile tanıştı. Bu yıl yedi halka arz tamamlanmışken borsa yatırımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Fakat geçtiğimiz hafta yeni halka arz edilen hisselerin tavan serisini bozup tabana oturmasının ardından yatırımcıların halka arz konusunda kafalarında soru işareti oluştu. İşte halka arz edilen şirket için dikkat etmemiz gereken hususlar…

Halka arza katılırken; şirketin izahnamesi, araştırma raporları, halka arza aracılık etmeyen aracı kurumların yazdıkları raporlar fiyat tespit raporu ve finansal tabloları analiz edilmelidir. Sektöründeki itibarı, ortaklık yapısı ve yönetim kadrosu incelenmelidir. Halka arzda toplanan kaynağın nasıl değerlendirileceğine ve temettü politikasına dikkat edilerek, sektöründe öncü, yatırımları güçlü, mali performansı istikrarlı şirket hisseleri tercih edilmelidir. Payların değeri ikincil piyasa içerisinde belirlenir. Şirketin karlılık sağlayacağını düşünen yatırımcılar, şirket paylarını satın alarak şirkete ortak olurlar. Yıllık karı üzerinden nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde temettü alma imkânı elde edebilirler. Halka arz furyası dediğimiz her hisse senedinin yükseldiği dönem sona erdiğinde doğru hisse seçimi ön plana çıkacaktır.

Bilançolar

Halka arzda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri şirketin mevcut bilanço yapısıdır. Burada en önemli iki faktör, şirketin sermaye yapısı ve net nakit pozisyonudur. Halka arz edilecek şirketin sermaye yapısının zayıf olması, olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Toplam Borçlar/Toplam Aktifler ve Finanslar Borçlar/Özsermaye oranları yatırımcıya bu konuda yeterince fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Ayrıca, nakit akım tablosu incelenerek şirketin herhangi bir nakit sıkıntısı içerisinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şirketin net nakit pozisyonunun kısa vadeli borçlar kalemini karşılıyor olması tercih sebebidir.

Mali performans

Şirketin geçmiş mali performansı, bir halka arza katılmadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Genellikle izahnamede şirketin son üç yıla ait gelir tabloları bulunmaktadır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken konular sırasıyla:

 • Şirketin istikrarlı bir büyüme trendi içerisinde olması
 • Şirketin büyürken makul karlılık oranlarını korumasıdır.

Halka arzda toplanan kaynak nasıl değerlendirilecek?

Yatırımcıların özen göstermesi gereken bir başka konu, şirketin halka arzından gelecek sermayenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Şirketin sermayeyi değerlendireceği projeler şirketin piyasa değerini yükseltecek ve yatırımlara yönlendirici şeklinde olmalıdır. Gerçekten ek sermayeye ihtiyacı bulunmayan bir şirketin borsaya açılıyor olması, yatırımcıda şüphe uyandırmalıdır.

Aracı Kurum Raporları

Her halka arzda, halka arzı gerçekleştiren aracı kurum tarafından bir değerleme raporu hazırlanır. Bu değerleme raporu incelendiğinde, halka arz fiyatının makul mu yoksa pahalı mı olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir. Yatırımcının raporda dikkat etmesi gereken, indirgenmiş nakit akım analizinde aracı kurum analistinin yaptığı varsayımlardır.

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor. halka arz onayı

Genellikle borsanın durgun dönemlerinde halka arzlar vasıtasıyla pek çok şirket piyasaya açılır. Bu şirketlerin hisseleri ilk etapta yüksek fiyattan halka arza katılan yatırımcılara inanılmaz karlar gösterebilir ve yatırımcılar tarafından balon oluşturulur. Sonunda, şirketin yoğun hisse satışı yapmasıyla balonlar sönmektedir. Bu durumdan da en çok zarar gören küçük yatırımcı oluyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı 

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz

Bizi sosyal Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri halka arz

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
 • smart

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP