SON DAKİKA! ABD Karıştı! Neler oluyor?

son dakika

ABD yeniden karıştı! Trump destekçileri ile polis arasında arbede çıktı.

3 Kasım’da yapılan seçimleri kaybeden ancak seçimde hile olduğunu öne süren Başkan Donald Trump, 6 Ocak’ta destekçilerini protesto gösterisi için sokağa çağırmıştı. Trump destekçisi Proud Boys (Gururlu Çocuklar) isimli aşırı sağ grup eylemlere katılacağını açıkladı.

Trump geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından “Washington, D.C.’deki büyük protesto mitingi saat 11.00’de (TSİ 18.00) 6 Ocakta yapılacak. Yerle ilgili ayrıntılar paylaşılacak” diyerek halkı sokağa davet etti.

Eylemi gerçekleştiren Proud Boys kimdir?

Birleşik Devletleri ve Kanada’da siyasi şiddeti teşvik eden ve bu şiddete başvuran aşırı sağcı, neo-faşist ve yalnızca erkeklere yönelik bir siyasi örgüttür. Hem Proud Boys hem de Antifa olarak bilinen anti-faşist sol grupların bazı şiddete başvurmaktan çekinmeyen fraksiyonları, son aylarda kamusal siyasi olaylarda anlaşmazlığa düştüler ve ideolojik farklılıklar nedeniyle genellikle fiziksel çatışmalara girdiler. Grup, kalabalıklar halinde katıldıkları mitingler ve protestolar sırasında tipik olarak siyah ve sarı giysileriyle tanınıyor.

Trump destekçilerini Sokağa çağırdı

Trump, seçimleri asıl kazananın kendisi olduğunu savunarak, “Asla yenilgiyi kabullenmeyeceğim, pes etmeyeceğim.” dedi.

Kendisinin bu seçimlerde oyunu artırdığını ve neredeyse 75 milyon kişinin kendisine oy verdiğini vurgulayan Trump, “Aranızda Joe Biden’ın 80 milyon oyu gerçekten aldığına inanan var mı? Bunlar bilgisayarda üretilen 80 milyon oy.” diye konuştu.

Trump, kendisine destek vermeyen Cumhuriyetçileri eleştirdi

Demokratlar’ın seçimleri kendi lehine çevirmek ve hile yapmak için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kullandığını savunan Trump, basının da yaptığı haberlerle onlara destek verdiğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, miting konuşması sonrası on binlerce destekçisiyle yürüyüş yapacağını açıkladı.

İlerleyen saatlerde CNBC Haberine göre ABD Başkan yardımcısı Pence, Trump’ın seçimleri iptal et çağrısını reddetti.

Göstericiler saatler ilerledikçe eylemlerinin şiddetini arttırdı. VICE News haberine göre

ABD Kongre Üyesi Stevens Sosyal medyada yaptığı paylaşımda “Ofisimde yerime sığınıyorum. Yandaki bina tahliye edildi. Bunu yazmak zorunda olduğuma inanamıyorum. ” ifadelerine yer verdi

FOX News haberine göre ABD Adalet Bakanlığı’nın sitesi Rusya tarafından siber saldırıya uğradı.

Trump, yardımcısı Pence’in yaptığı açıklama sonrası “Başkan yardımcım Pence, Ülkemizi ve Anayasamızı korumak için yapılması gerekeni yapacak cesarete sahip değil.” açıklamasını yaptı. Protestocular eylemlerinin şiddetini arttırmaya başladı ve Kongre binasına girdi.

VICE News haberine göre ABD’de kongre binası güvenlik telsizi: “Binanın kontrolünü kaybettik.” şeklinde anonslar duyuldu. Detaylar güncellenecek..

Resim

Trump, Twitter başta olmak üzere sosyal medya şirketlerinin de kendisinin aleyhine davrandığını belirterek, “Twitter’dan mesaj paylaşmak benim için çok zorlaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendisini destekleyen kişilerle, oturumun yapılacağı Kongre binasına yürüyeceğini belirten Trump, “Burada demokrasimizi korumak için bulunuyoruz.” dedi.

ABD Kongresini basan Trump destekçilerinden biri Senato kürsüsüne oturup “seçimi Trump kazandı” diye bağırdı – HuffPost

Resim

Kongre binasına giren Trump destekçileri, Temsilciler Meclisi Lideri demokrat Pelosi’nin ofisine girdi. Göstericiler, bilgisayarını kapatmayı unutan Pelosi’nin maillerini okuyor.

Resim

SON DAKİKA!

ABD’de çıkan olaylar sonrası Washington Belediye Başkanı, akşam 18.00’den sabah 06.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızların Kongre binasına müdahale etmesini reddetti.

Resim

Türkiyeden açıklama geldi!

Dışişleri Bakanlığı: “ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. ABD‘deki iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.”

SICAK GELİŞME!

23: 00 Fox News’te yer alan habere göre, Kongre binası içinde bir kişi silahla vuruldu. ABD Kongre binasında bir kadının yaşanan olaylar sırasında silahla ağır yaralandığı bildirildi.

Resim

23: 13 Donald Trump : “Kongre binasındaki herkesi barışçıl kalmaya davet ediyorum. Şiddet yok. Unutmayın. Biz adalet ve düzenin partisiyiz. Yasalara ve harika polislerimize saygı duyun. Teşekkürler!”

23 : 40 Pensilvanya Valisi Tom Wolf ve Kongre üyesi Kinzinger, başkent Washington’da göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

23:44 Ulusal muhafızlar göstericilere müdahale etmek için harekete geçti.

NATO GENEL SEKRETERİ AÇIKLAMA YAPTI !

23:47 Anders Fogh Rasmussen: ABD’de şok edici sahneler var. Bu demokratik seçimin sonucuna herkes saygı duymalıdır.

Mike Pence:”Kongre binasındaki yıkım ve şiddet durmalı. Dahil olan herkes güvenlik güçlerine saygı duymalı ve ayrılmalı.” “Barışçıl gösteri her Amerikalının hakkı fakat Kongre’ye saldırıya tolerans gösterilmeyecek ve dahil olanlara karşı yasal işlem yürütülecek.”

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster