CoronaVac aşısı uygulanmaya başladı mı? İlk kim aşı yaptırdı? Aşı ne kadar etkili?

Çin ilaç şirketi Sinovac’ın ürettiği ve Türkiye’nin de satın aldığı CoronaVac aşısı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri sonuçlanan aşı için “Acil Kullanım Onayı” verdi

Türkiye’nin de satın aldığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta uygulanmasına başlanacağını duyurduğu Çin aşısı CoronaVac, Sinovac Biotech şirketinin geliştirdiği aşıyı halka yapmak için acil kullanım onayı verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Acil Kullanım Onayından” sonra aşı oldu

Aşı’nın Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk uygulama, Ankara Şehir Hastanesi aşı odasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri de aşıyı yaptırdı.

Aşı olduktan sonra açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca;

“Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum, hayırlı olmasını diliyorum. Daha önce tünelin ucunda ışık göründü demiştim. Bugün öyle bir gün. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Aşı yüzde 91,25 etkili

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sedat Ünal aşının etkinlik oranının yüzde 91,25 olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu’nun yaptığı açıklamada aşının ikinci dozunu olduktan sonra iki hafta da geçiren 1.322 kişinin verileri incelendi. Bunlar arasında aşı yapılan 752 kişiden 3 koronavirüs vakasına rastlanırken plasebo verilen 570 kişide ise 26 koronavirüs vakası görüldüğü söylendi.

CoronaVac aşısı Endonezya‘dan ve Brezilya’dan gelen sonuçlar kafaları karıştırdı

  • CoronaVac aşısının Brezilya’da yapılan klinik deneylerde yüzde 50.4 oranında etkili olduğu görüldü. Araştırmacıların yayımladığı veriler, aşının daha önce açıklanan sonuçlardan daha az etkili olduğuna işaret ediyor. Ancak aşının onay alması için yüzde 50 etkinlik oranı yeterli sayılıyor.
  • Gıda ve İlaç Ajansından (BPOM) yapılan açıklamada, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech tarafından geliştirilen “CoronaVac” aşısının ülkede acil kullanımına izin veren diğer bir ülke olan Endonezya’da aşının yüzde 65.3 etkili olduğunu ortaya koydu.

CoronaVac aşısı hakkında merak edilenler

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster