DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4702770,54%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

son daki̇ka: maskeler kalktı mı?

SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı?

ABONE OL
03/03/2022 10:19
son daki̇ka: maskeler kalktı mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL


SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı? Maske yasakları hangi alanlarda kalktı? Başka kalkan yasak var mı? Detaylar haberimizde!SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı?

Bilim Kurulu koronavirüs ile mücadele kapsamında bir araya geldi. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Normale dönüşün son aşamasına gelmiş bulunuyoruz.’ diyerek alınan yeni kararları peş peşe açıkladı.

Bilim Kurulu kısıtlamalar ve maske için yeni kararlar gündemi ile bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle: Beni dinlerken hatırınızda tutmanızı rica edeceğim. Huzurlarınızdaki kişi 2 yıl boyunca kısıtlama ısrarında bulunan kişidir. Size nihayet beklediğiniz haberleri vereceğim. Koronavirüs bilim kurulumuz gelişmeleri sürekli mercek altında tuttu ve öneriler geliştirdi. Tedavi rehberleri hazırlayıp sürekli güncellemelerde bulunduk. Dünya Sağlık Örgütü henüz küresel salgını ilan etmeden tedbirleri alan Bilim Kuruludur.

Bilim insanlarımız ve karar vericiler olarak, gerekli tedbirlere erken başvurduk. Tüm dünyada en hızlı hareket eden ülkelerden biri olduk. Şu an Türkiye’de salgının toplumsal hayatı eskisine göre çok daha az etkilediğini vurgulamak isterim. En büyük teşekkürü aziz milletimiz hak ediyor. Birlikte eşsiz bir mücadele verdik. Kıymetli vatandaşlarım bir süredir sizlere kovid denilen hastalığın gündemde kalma vasfını kaybettiğini söylüyorum. Dünyanın birçok ülkesinde de bu böyle. Tedbirlere bizden çok geç başlayan ülkeler kısıtlamalardan vazgeçmiş durumda.

Salgının biteceğine dair somut durumlarla bazı adımları atmıştık. Karantina gibi birçok uygulamada değişikliğe gitti. Bizi normalleşmeye götüren bu adımların isabetli olduğunu görüyoruz. Gelinen noktada kovid 19 ile mücadelenin aşı ile verileceğidir. Salgın hastalıkta kullanılmak üzere geliştirilmiş bir ilacımız da var.

ALINAN KARARLARI TEK TEK AÇIKLADI

Normale dönüşün son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. 2 yıllık mücadelede şimdi sıra salgını toplumumuzun hakim unsuru olmaktan çıkarma. Bazı serbestliklerle morallerimizi yenilemekte. Birazdan sizinle paylaşacağım kararlar mutlak bir mutabakatla alınmış kararlar değildir. Bakanlık olarak aldığımız kararlar şöyle:

Bundan sonra açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve mesafe kuralına uyuluyorsa maske takmak artık şart değil.

Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu istenmeyecek.

Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

Okullarda 2 vaka çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulaması kaldırılacaktır. Sadece pozitif çıkan öğrenci izole edilecektir.

Bir kişi salgın bitti ya da bitmedi dediğinde somut gerçek değişmiyor. Salgın etkisini yitirdi, somut gerçek budur. Salgını gündemin ana kriteri olmaktan çıkarmalıyız. Salgın ile kısıtlamalar ile mücadele etme döneminden, hastalıktan bireysel olarak korunma yoluna geçmeliyiz. Maske konusunda bence prensip şudur: Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeleri gerektiğinde hemen takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimiz ve kronik hastalarla birlikteyken maske hayatımızda olmalıdır.

(Milliyet)

SİMGE EREL

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr

SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı? SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı? SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı? SON DAKİKA: Maskeler kalktı mı?

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP