DOLAR 18,1003 0.01%
EURO 18,2776 -0.12%
ALTIN 1.020,00-0,13
BITCOIN 414701-1,52%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

spk’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! tam 125 milyon tl

SPK’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! Tam 125 Milyon TL

ABONE OL
14/06/2022 16:13
spk’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! tam 125 milyon tl
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket bedelsiz sermaye artırıyor! Tam 125 Milyon TL’ye çıkarıyor… Hangi şirket? İşte tüm detaylar haberimizde…

Bu şirket bedelsiz olarak sermayesini artırıyor TAM 125 Milyon TL’ye çıkarıyor!
MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. MEGAP şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

Esas Sözleşmenin Sermaye başlıklı 6. Maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına 14.06.2022 tarihi itibariyle başvuru yapılmıştır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar. Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer.

Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur.

Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar. Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

SPK’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! SPK’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! SPK’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor! SPK’ya başvurdu bedelsiz sermaye artırıyor!

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP