DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4709740,68%
İstanbul
26°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

spk bu kurumlara yüklü miktarda ceza kesti!

SPK bu kurumlara yüklü miktarda ceza kesti!

ABONE OL
18/02/2022 19:03
spk bu kurumlara yüklü miktarda ceza kesti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dün açıklanan spk bülteninde aşağıda yer alan kurumlara yüklü miktarda idari para cezası kesildiği bildirildi. Ceza yiyen kurumlar ve nedenleri neler? SPK bu kurumlara yüklü miktarda ceza kesti! Tüm detaylar haberimizde…

SPK bu kurumlara yüklü miktarda ceza kesti!

Aura Portföy Yönetimi A.Ş. ve Strateji Portföy Yönetimi A.Ş. hakkında yapılan inceleme sonucunda aşağıdaki tabloda yer verilen idari para cezalarının uygulanmasına karar verilmiştir.

Zeren Group Gayrimenkul Yatırım A.Ş. hakkında yapılan inceleme sonucunda, aşağıdaki tabloda yer alan idari para cezasının uygulanmasına karar verilmiştir.

Toplamda 742.914 TL değerinde para cezası kesildi.

SPK Nedir?

SPK devlet organlarından bir tanesidir. Devlet organlarından olan denetleyici ve düzenleyici bir organdır. SPK aynı zamanda bir mali özerkliği de bulunan kurumdur. 1981 yılında çıkan kanun ile kurulmuştur. SPK kurumunun amacı çıkan kanun ile birlikte 1. maddede belirtilmiştir. Bu kurumun 1981 yılında ki ilk bakanı ise İsmail Türk’tür. Kuruma en son başkan 2018 yılında atanmıştır. 5 yıl içerisinde SPK kurumunda yeni başkan seçilmektedir.

Bu kurumun ana merkezi Ankara’da yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul’da da bir merkez binası yer almakta olup iki lokasyonda yönetilmektedir. Kurumun 7 tane üst düzey personeli vardır. 521 tane ise diğer personelleri vardır. SPK’nın bir diğer özelliği ise Türkiye’de kurulmuş olan bağımsız ilk kurullardan bir tanesidir. Aynı zamanda üst kurul olarak da bilinmektedir. Mali ve idari özerkliğe sahip olan her türlü denetlemeyi SPK yapar. SPK’nın pek çok görevi bulunmaktadır. Başbakanlığa bağlı bir kuruluş olarak bilinmektedir. Günümüzde ise başbakanlık kurulu tasfiye edildikten sonra SPK kurumu Cumhurbaşkanlığı’na bağlıdır.

Türkiye’de ki ilk denetleyici ve düzenleyici kuruluşlar arasında yer alan SPK bundan dolayı önemli bir konumda yer almaktadır. 1981 senesinde kurulan SPK kurumu 2499 sayılı kanun ile birlikte kurulmuş bir kuruluştur. Bağımsız bir şekilde düzenlemeler yapan SPK ülkenin en önemli kurumları arasında er almaktadır. En önemli görevi ise tasarruf sahiplerinin her türlü haklarını korumasıdır.

SPK’nın Görevleri Nelerdir?

– Türkiye piyasasında yer alan tüm piyasaların adil ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak.

– Sermaye piyasasının güven ve kararlılık içerisinde çalışmasını sağlamak ve bu ortamı oluşturmak

– Sermaye piyasasına yatırım yapmış kişilerin yani tasarruf sahiplerinin her türlü hakkını korumak

– Sermaye piyasasında yer alan kuralların titizlikle uygulanmasını sağlamak ve işleyişini ivedilikle yerine getirmek.

– Fon kullanmış olan sermaye piyasasında yer alan şirketlerin belirli kurallara uygun bir şekilde kullanımını sağlamak.

SPK Ne İş Yapar?

SPK bir devlet kurumudur. Türkiye’de yer alan mevcut piyasada ki yatırımcıların her türlü hakkının korunmasını SPK denetler ve korur. SPK bu işleyişi sağlar. Yatırım araçlarına ayak uydurmak da yine SPK’nın görevleri arasında yer almaktadır. Teknoloji ile ilgili tüm gelişmeleri takip ederek son teknoloji haberlerini ve işleyişini vatandaşlarla paylaşması SPK’nın işleri arasında yer almaktadır. Kamuda devamlılık esastır. Bundan dolayı SPK kamuda devamlılığın sağlanması ve vatandaşların bu konuda bilgilenmesini sağlamasını yapmaktadır.

SPK’nın yapmış olduğu bir diğer iş ise kamuoyu aydınlatma platformu olarak da bilinen KAP’ın görev ve yetkilerini belirlemektir. Görevleri belirler ve denetleme işini de yine SPK yapar. Halka arz edilmiş olan şirketler yer almaktadır. Bu şirketlerin üst düzey yöneticilerinin eğitimlerini vermek de yine SPK işleri arasında yer almaktadır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi spk bu kurumlara spk bu kurumlara spk bu kurumlara

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP