DOLAR 18,0510 0.56%
EURO 18,3004 -0.17%
ALTIN 1.020,800,39
BITCOIN 420765-0,53%
İstanbul
32°

AÇIK

KALAN SÜRE

spk coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • SPK coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!

SPK coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!

ABONE OL
28/07/2022 21:47
spk coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu hafta yayınlanan spk bülteninde adeta sermaye artırım onayıyla coştu. Altı tanesi bedelsiz biri bedelli toplam 7 şirketin sermaye artırımına onay verildi. SPK coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!

SPK coştu 7 şirketin sermaye artırımına onay verdi 6’sı bedelsiz!

spk coştu 7 şirketin

Bedelsiz sermaye artırımı ne demektir?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin kendi iç kaynaklarını kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından herhangi bir bedel istemeden hisse senedi dağıttıkları bir sermaye artırımıdır. Bu sermaye artırımı şirketler için finansman sağlamaz fakat bazı sebepler şirketleri bedelsiz sermaye artırımı yapmaya teşvik eder. Örneğin, duran varlık karlarından elde edilen sermaye artırımlarıyla şirket vergi avantajına sahip olabilir veya enflasyon nedeniyle şirket sermayesi kritik bir seviyeye gerilediyse sermayeyi ayaklandırmak adına bedelsiz sermaye artırımı uygulanabilir.

Bu uygulama, şirketlerin piyasa değerleri üzerinde bir etkide bulunmaz. Fakat bunun hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi genel olarak tartışmalı bir konu. Genel kanı, sermaye artırımı haberinin çıkmasıyla uygulandığı günler arasında hisse fiyatlarının olumlu etkilendiği, fakat ardından fiyatların düşük performans göstermeye meyilli olduğu yönündedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Genel olarak bakıldığında bir şirketin sermayesini artırma işlemi de denilebilen bu işlemde şirket ek bir para kazanarak bunu kasasına koyar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının hisse oranları da dolaylı olarak artar.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr

spk coştu 7 şirketin

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP